Anasayfa / PC Upgrade / 3 Büyük Dev Birleşiyor!

3 Büyük Dev Birleşiyor!

Gündeme oturan bomba gibi bir haberle dünya devlerinden 3 büyük isim olan Toshiba, Vaio ve Fujitsu birleşeceğini açıkladı. İşte detaylar… Japon basınında çıkan haberler, üç dizüstü bilgisayar markasının tek çatı altında birleşeceğini bildiriyor. Bilgisayar sektöründeki genel yavaşlama özellikle Japon dizüstü bilgisayar markalarının satış kaybına uğramasına sebep oluyor. Bu markalardan NEC, 2011 yılında Çinli Lenovo ile birleşme yoluna gitmişti. Japon basınında çıkan haberlere göre benzer bir durum 2016 yılında yine yaşanacak.

fujitsu-red-jpg-rgb_tcm127-1146712

Japon pazarının üç büyük dizüstü markası olan Toshiba, Fujitsu ve Vaio, dizüstü bilgisayar departmanlarını tek çatı altında toplamaya hazırlanıyor. Haberlere göre halen bu birleşmenin görüşmeleri devam ediyor. Birleşme ise Japon mali yeni yılının başlangıcı olan 1 Nisan 2016 itibariyle yürürlüğe girecek. Vaio daha önce Sony’nin bir alt markasıydı ancak 2014 yılında satılarak ayrı bir şirket haline gelmişti. Uzmanlara göre bu birleşmeyle birlikte Toshiba ve Fujitsu şirketlerinin dizüstü bilgisayar bölümleri Vaio markasının içinde eritilecek. Bu da 2016 Nisan ayı itibariyle Toshiba ya da Fujitsu markalı dizüstülerin artık pazarda görülmeyeceği anlamına geliyor. Adı geçen şirketlerin hiçbirinden henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak piyasa uzmanlarına göre bu birleşmeye çoktan karar verildi ve eriyen pazar payları karşısında bu hareket aslında hiç de şaşırtıcı değil.

sony_vaio_wallpaper_by_steelscreen-d5gqbnr(1)

Japonya’nın en büyük üç PC üreticisinin güçlerini ve faaliyetlerini birleştirme arayışında olabileceği bildiriliyor. Japonya kaynaklı Nikkei tarafından servis edilen habere göre Toshiba, Vaio ve Fujitsu, Japonya’nın yerel PC pazarının yüzde 30’unu kontrol edebilecek tek bir üretici yaratmak için faaliyetlerini birleştirebilir. Rapora göre, üç yerli elektronik üreticisi yıl sonuna kadar anlaşmaya varması durumunda yeni şirket Japonya’nın yeni mali yılı ile birlikte Nisan ayında faaliyetlerine başlayacak. Toshiba, Vaio ve Fujitsu, PC işlerini birleştirerek yüzde 26.3 oranla şu anda Japon pazarına hükmeden NEC Lenovo grubunu alt etmek istiyor. ABD araştırma şirketi IDC, 2014 yılında dünya genelinde 308 milyon PC sevkiyatı gerçekleştirildiğini söylüyor. Çin’li Lenovo ve ABD’li üreticiler HP ve Dell bu rakamın kabaca yarısını oluşturuyor. Toshiba, Vaio ve Fujitsu ise toplamda yüzde 6 civarında bir orana ulaşmış durumda. Haber doğruysa bu kişisel bilgisayar sektörünü sarsacak en son gelişme olacak. Bunun öncesinde Japonya’nın önde gelen PC üreticisi NEC, Lenovo ile faaliyete birleştirmişti. Benzer ortaklıklar ABD merkezli bazı teknoloji devleri tarafından da gerçekleştiriliyor.

Japonya’nın iki büyük teknoloji firmalarından Toshiba ile Fujitsu’nun, güçlerini birleştirmeye ilişkin görüşmelere başlayacağı bildirildi. Dizüstü bilgisayar birimlerinin birleşmesi ardından tablet bilgisayar ve yeni ürünleri beraber geliştirmeyi öngören müzakerelerin olumlu sonuç vermesi halinde, her iki şirketin hazırda pazarın büyük kısmını elinde tutan NEC-LENOVO’yu geçerek birincilik tahtına oturabileceği kaydedildi. Fujitsu ve Toshiba ikilisinin, Sony’den bir süre hada önce ayrılan ünlü Vaio marka dizüstü bilgisayarı üreticisini de birleşme müzakerelerine davet edebileceği olasılığının da yüksek olduğu bildirildi. Kanunsuz yolla gelirleri abartılı göstermekten bir süre önce başı skandala karışan Toshiba’nın, son zamanlar düşük gelir nedeniyle oldukça zor günler yaşadığı biliniyor. Şirket rehberleri, Toshiba’nın bir an önce yeniden yapılanması konusunda acele ettiği ve şirketin bilgisayar biriminin Toshiba’dan ayrılmasına karar vererek ayakta kalmak için değişik stratejiler ürettiği belirtiliyor. Japonya’nın en büyük üç PC üreticisinin güçlerini ve faaliyetlerini birleştirme arayışında olabileceği bildiriliyor. Japonya kaynaklı Nikkei tarafından servis edilen habere göre Toshiba, Vaio ve Fujitsu, Japonya’nın yerel PC pazarının yüzde 30’unu kontrol edebilecek tek bir üretici yaratmak için faaliyetlerini birleştirebilir. Rapora göre, üç yerli elektronik üreticisi yıl sonuna kadar anlaşmaya varması durumunda yeni şirket Japonya’nın yeni mali yılı ile birlikte Nisan ayında faaliyetlerine başlayacak. Toshiba, Vaio ve Fujitsu, PC işlerini birleştirerek yüzde 26.3 oranla şu anda Japon pazarına hükmeden NEC Lenovo grubunu alt etmek istiyor. ABD araştırma şirketi IDC, 2014 yılında dünya genelinde 308 milyon PC sevkiyatı gerçekleştirildiğini söylüyor. Çin’li Lenovo ve ABD’li üreticiler HP ve Dell bu rakamın kabaca yarısını oluşturuyor. Toshiba, Vaio ve Fujitsu ise toplamda yüzde 6 civarında bir orana ulaşmış durumda. Haber doğruysa bu kişisel bilgisayar sektörünü sarsacak en son gelişme olacak. Bunun öncesinde Japonya’nın önde gelen PC üreticisi NEC, Lenovo ile faaliyete birleştirmişti. Benzer ortaklıklar ABD merkezli bazı teknoloji devleri tarafından da gerçekleştiriliyor.

Hakkında Murat Sait

İlgİnİzİ Çekebİlİr

virüs

Mcafee Labs Stinger Virüsleri Temizleme Programı

Bilgisayr virüslerinden bıktınız mı?Flash bellek virüs temizleme programı mı araıyorsunuz?Faslh belleği temizleyemiyormusunuz?İşte size ufak bir ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir