Anasayfa / Astroloji / 9. GEZEGEN BULUNDU

9. GEZEGEN BULUNDU

Amerikalı astronotlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu bulunan ve Güneş sisteminin dışında Plüton gezegeninin ilerisinde 9. gezegen olabileceği düşünülen güçlü kanıtlar elde edildiği belirtildi.

Habertürk gazetesine göre;

Plütonun 10 yıl önce ‘Cüce Gezegen” ilan edilmesiyle 8 gezegene düşen Güneş Sistemi yakında yeniden 9 gezegene ulaşabilir. Amerikalı iki astronom, Plüton’un ötesinde 9’uncu bir gezegenin bulunduğuna işaret eden güçlü bir kanıta ulaştıklarını bildirdi.

California Teknoloji Enstitüsü’nden Mike Brown ve Konstantin Batygin henüz bu gezegeni gözlemleyemediğini belirtiyor. Ancak Plüton’un ötesindeki Kupert kuşağı adı verilen gök taşlarının yörüngelerindeki sapmaların o bölgede bir gezegenin varlığına işaret ettiğini ileri sürdü.

Gezegen atmosferde görünüşü şu şekildedir:

9.gezegen-2

Yeni gezegenin keşfinden sonra Plüton gezegeni “cüce” gezegen olarak belirtildi. Dünya’dan 10 kat büyük olduğu düşünülmektedir. Bu gezegenin olduğu ispatlandıktan sonra gezegenler Güneş Sistemine uzaklığına göre sıralanacak. Rakamlar gezegenlerin kilometre cinsinden çapını belirtir.

Brown ve Batygin’in tahminlerine göre Güneş Sistemi’nin 9’uncu gezegeni, Dünya’dan kütle olarak 10 kat daha büyük. Katı bir yüzeyi ve ince ama yoğun bir atmosferi olduğu tahmin edilen yeni gezegenin yüzeyinin buzla kaplı olma olasılığı yüksek. 9’uncu gezegenin yörüngesi de Güneş’e çok uzak olduğu için bir turunu 10 bin-20 bin yılda tamamlayabiliyor.

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

2019_2020_Bahar_Donemi_basvurulari

Yök Doktora Bursu Başvuruları Başladı

100/2000 YÖK Doktora Bursu 2019-2020 Bahar​ Dönemi Başvuruları Alınmaya Başlandı Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir