Anasayfa / Dünya / Homoekonomikus nedir?Homopolitikus Kavramı

Homoekonomikus nedir?Homopolitikus Kavramı

Son dönemlerde gündeme gelen homo ekonomikus dosyasını sizin için açtık.Nedir bu homo ekenomikus?Telafuzu bile çok zor olan bu kavram lugatımıza nerden girmiştir ayrıca bunun birde politikusu var ki ona hiç girmeyelim.Düşünsenize çok Homoekonomikus bir ülkeyiz.İnsanın kulağına bile farklı geliyor.

Aslında Homo ekonomikus, “bütün davranışları kendi ekonomik çıkarına göre biçimlenen insan” diye tanımlanabilir.
Sözlüklere baktığımızda buradaki “Homo”nun  insan, “ekonomikus”un da ekonomik davranış anlamına geldiğini görüyoruz.

Gelelim “Homo Politikus”a.
Bu da politik insan diye çevrilebilir.
Yani düşünce ve davranışları politik olan insan.

Peki bu ikisi birbirinden farklı mı?
Ya da ayrı bedenlerde mi hayat buluyor?
Değil tabii.
Günümüz insanı bir ölçüde “ekonomikus” bir ölçüde de “politikus”.
Duruma ve içinde bulunulan koşullara göre bunlardan biri diğerinin önüne geçiyor.

Ekonomide homo-ekonomikus, bireysel olarak maksimum faydayı sağlamaya çalışan yada kendi faydasını ön planda tutarak karar alan ve davranan insan demektir ( başka bir deyişle her şeyi para gözüyle gören insan ). Bu tanımlama ile insanın doğası gereği bencil yaratıldığı kabul edilmekte ve ekonomik yapı bunun üzerine kurgulanmaktadır.

Oysa homo-ekonomikus daima kaybeden insandır. Nasıl mı?

· Bireysel olarak daima kaybeder, örneğin; parasıyla para kazanmak için bankaya faizle para yatırır. Banka bu paranın üzerine bir miktar daha faiz ilave ederek üreticiye, diyelim ki beyaz eşya üreticisine kredi olarak verir. Kredi alan üreticinin maliyeti artar ve ürettiği mala zam koyarak satmaya başlar. Eğer homo-ekonomikus % 10 faizle para yatırdıysa, üretici % 15 le kredi aldıysa ve nihai ticari işlemde beyaz eşyaya % 20 zam geldiyse bu malı satın almaya mecbur olan açıkgöz homo-ekonomikus % 10 zarar etmiş demektir.

Homo ekonomikusun topluma zararı da kaçınılmaz bir gerçektir.sondakikaAynı zarar toplumsal açıdan da söz konusudur. Mesela, İsrail’in kuruluşuna bakarsanız, devletin kuruluşunun toprak satın alımıyla başladığını görürsünüz. Osmanlı Kanunlarına göre Yahudilere toprak satışı yasak olmasına rağmen şimdiki Filistinli Arapların homo-ekonomikus ataları daha fazla ücret ödeyen Yahudilere topraklarını Osmanlı yasalarını ve uyarıları hiçe sayarak satmışlardır. Şimdi torunlarının yaşadıkları ise ayan beyan ortada
Gerisi anlayanların vicdanına ve basiretine kalmış.Bize düşen sadece homo ekonomikus ve homo politikus kavramlarının incelemesidir.

Hakkında admin

İlgİnİzİ Çekebİlİr

maxresdefault

Türkiye’de Yükselen Yeni Müzik Türü “TRAP”

  Trap, Amerika’da rap müziğin bir türü olarak ortaya çıkmıştır. Trap’in türkçe çevirisi ise “tuzak” ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir