Anasayfa / Sağlık / Acı Biber Hem Ömrü Uzatıyor Hem de Sağlık Saçıyor!

Acı Biber Hem Ömrü Uzatıyor Hem de Sağlık Saçıyor!

acı

Acı biber, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sıkça tüketilen bir besin. Hem yaş hem kurutulmuş olarak bulunabilecek bir besin maddesi. Yemeklerin içeirsine baharat olarak kullanılabildiği gibi, lezzet vermesi açısından bütün bir şekilde doğranılarakta kullanılabilmektedir. Aşırı tüketilmesi sonucu karaciğer yükünü arttırarak karaciğer yağlanmasına sebep oluyor. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar, acı biberin günde belirli miktarlarda tüketilmesi halinde ömrü uzattığını kanıtladı.

Acı biberin ömrü uzatmada ki sırrı içerdiği kapsaisin maddesinden gelmektedir. Kapsaisin antioksidan bir maddedir. Bu sebeple kanserle mücadalede rol oynamaktadır. Ayrıca iltihaplı dokuların iyileşmesi ve obezite sorunları gibi durumlarda, oldukça etkili bir maddedir.

Kapsaisin vücuda alındığında yağ depolarından, normal seviyesinin 1.5 katı yağ çıkışını sağlar. Bu sayede obezite ile savaşta büyük bir etkinliğe sahiptir. Vücutta kan akışı hızlandırıcı özelliği sayesinde, iltihaplı dokular ile vücut savunma hücrelerinin savaşında büyük rol oynar, Vücudun savunma hücrelerin daha hızlı bir şekilde iltihapla savaşmasını sağlayarak, iltihaplı dokuların ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu durum “Bir savaş durumunda, arkadan takviye hücreler ne kadar çabuk gelirse, savaş o kadar kolay kazanılacaktır” şeklinde özetlenebilir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde insanların neden bu kadar sağlık olduğu ve uzun süre yaşadıklarının sırrı acı biberdeymiş.

Hakkında Tuğçe

Bazı adamlar, incitmeden sevemezdi.. Kırardı, dökerdi, yangınlar bırakırdı arkalarında… Bazı adamlarsa, tüm geçmişi unutturur, parmak uçlarından öperdi.

İlgİnİzİ Çekebİlİr

saglik

SAĞLIK BAKANLIĞI BÖBREK HASTALIKLARI KONUSUNDA UYARDI!

Sağlık bakanlığı uyardı!sağlıklı yaşamın sırları? Ülkemizde Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) dünyada ve ülkemizde salgın halini ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir