Anasayfa / Mobil / Android / Android N ile gelebilecek 10 özellik!

Android N ile gelebilecek 10 özellik!

Google, mobil işletim sisteminin son sürümü Android 6.0 Marshmallow’u piyasaya sürdü ve önümüzdeki aydan itibaren yüksek özellikli modeller bu güncellemeyi almaya başlayacak. Android Marsmallow’un tanıtılması ile tüm özellikleri açıklığa kavuştu. Peki şirketin bir sonraki Android sürümünü hiç merak ettiniz mi? Bildiğiniz gibi Google Android’e isim verirken alfabetik sıradan gidiyor ve sıradaki harf ‘N’! Android Nutella, Nestle, Napolitan Ice Cream, New York Cheesecake, Nougat ve Nut Bread Android’in bir sonraki sürümü Android N ile gelebilecek isimler olarak söz ediliyor. Android 6.0 Marshmallow, geçtiğimiz aylarda tam sürümü ile yayınlanmaya başladı ve gözler bir sonraki sürüm Android 7.0 N’e çevrildi. Ancak Google Android N’i geliştirmeye başlayana kadar karşımıza nasıl bir şeyin çıkacağını bilemeyeceğiz.

1. Çoklu pencere
Bu özellik teknoloji meraklısı Android kullanıcılarının ekranı bölme ve aynı anda iki uygulamaları kullanmasını sağlar.  Bu özellik Android Marshmallow ile denendi ama tam sürümde gelmedi. Biz bu özelliğin Android N ile birlikte gelebileceğini düşünüyoruz.

2. Koyu UI tema

Koyu bir UI tema Marshmallow’un ilk Dev Previews sürümünde mevcuttu ama ne yazık ki, resmi Marshmallow sürümünde yer almadı.

3. Tam gelişmiş tema motoru

Kullanıcılar tema motorları indirerek kendi temalarını oluşturabilirler ve saf Android cihazlar için çeşitli temalar uygulayabilirler.

4. Daha zengin özelliklere sahip güç menüsü

Bu küçük bir özellik olabilir ama yine de, şeytan ayrıntıda gizlidir. Özel ROM ve üreticilerin arayüzleri ile birçok yeniden başlatma seçenekleri mevcut. Kolay bir şekilde yeniden başlatma için bir seçenek ve kullanışlı kısayollar olabili

5. Ekranda düğme özelleştirme

Saf Android uzun bir süredir ekranda navigasyon düğmelerini özelleştirmeye izin vermiyor. Örneğin LG’nin Android tabanlı kullanıcı arabirimi, ekrandaki gezinme düğmelerinin tipi ve düzeni konusunda seçim yapmanızı sağlar. Neden Google böyle bir kullanıcı dostu özelleştirmeye izin vermez?

6. LED Bildirim kontrol

Light Flow veya Light Manager gibi bazı üçüncü parti uygulamalar yardımıyla bir ölçüde Android cihazınızda LED ışığı yönetebilirsiniz. Ancak bunu ayarlamak için yerleşik bir uygulama çok daha iyi olacaktır.

7. Play Store’da Tüm Temel Uygulamaları ayırma
Google temel bir çok uygulamayı Play Store’da kolayca güncelleme imkanı sunuyor ama biz şu an hiçbir yerde bulunmayan Temel Dialer (Çevirici) ve Rehberden bahsediyoruz.

8. Çift dokunarak uyandırma

Ekran kapalıyken çift dokunarak uyandırma henüz Marshmallow’da mevcut değil. Bu özelliğin Android N ile gelmesi bekleniyor.

9. Ses dosyalarını geçiş için volume rocker

Bu özellik genelde Android ROM ile kullanıldı ve müzik parçalarını atlamak için kullanıcı dostu bir yoldur.

10. Kilit ve Home ekranları için farklı duvar kağıtları

Stok Android halen farklı bir kilit ekranı ve duvar kağıdını ayarlamanıza izin vermiyor.  Android N ile bu değişebilir

Hakkında Yunus Emre

İlgİnİzİ Çekebİlİr

android-6-0-marshmallow

ANDROİD 6.0 NE ZAMAN HANGİ MODELLERE DAĞITILACAK?

Mobil cihaz sektöründe son yıllarda yükselmeye başlayan Asus Kasım 2015 tarihinden itibaren  Android Marshmallow güncellemesini alacak olan ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir