Anasayfa / Doğa / ASİT YAĞMURLARININ ETKİLERİ

ASİT YAĞMURLARININ ETKİLERİ

ASİT YAĞMURLARININ ETKİLERİ

asit

Asit yağmuru toprağın kimyasal yapısını ve biyolojik koşullarını etkilemektedir. Toprağın yapısında bulunan kalsiyum, magnezyum gibi elementleri yıkayarak taban suyuna taşımakta, toprağın zayıflamasına ve tarımsal verimin düşmesine neden olmaktadır. Toprağın asitleşmesine en çok katkıda bulunan maddeler, atmosferde birikme sonucu toprağa geçen kükürt bileşikleridir. Azot bileşikleri ise bitkilerin özümseyeceği miktardan fazla olduğu zaman toprağın asitleşmesinde rol oynamaktadır.

Asitleşmenin çevre üzerindeki önemli etkilerinden biri de, endüstriyel faaliyetler sonucu oluşan asit nemidir. Asit nemi, toprağa ya da göl yataklarına inmiş civa, kadmiyum ya da alüminyum gibi zehirli maddelerle tepkimeye girebilmekte ve normal koşullar altında çözünmez sayılan bu maddeler, asidik nemle tepkimenin sonucunda, besin zinciri ya da içme suyu yoluyla bitki, hayvan ve insana ulaşıp toksik etkiler yaratmaktadır. Ağaç köklerinin besin toplama yeteneğinin bozulmasının sorumlusu da gene asitleşme sonucunda toprakta harekete geçen alüminyumdur.

asit_yagmuru_resim_5

Ülkemiz ormanlarında da, asit yağışlarının orman ağaçları üzerindeki olumsuz etkileri, lokal olarak görülmektedir. Bunların başında MurgulGöktaş, Samsun -Gelemen ve Muğla – Yatağan gelmektedir. Ankara’da yapılan ölçümlerde ise ortalama yağmur pH’sının 5.4 olması, asit yağmurlarının varlığını göstermektedir. Ankara çevresindeki tarım alanlarının etkilenmemesinin nedeni bazik karakterli oluşlarındandır.

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

1

Gereksiz Gördüğünüz Şeyleri Atmadan İki Kere Düşünün.

Atık malzemeler Sen atmadığın sürece yaşamaya devam edecekler. Kağıtlar, metaller ve dahası ile yaşam alanları ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir