Anasayfa / Sağlık / BÜYÜK İCAT!! EV TİPİ SARILIK CİHAZI

BÜYÜK İCAT!! EV TİPİ SARILIK CİHAZI

sarılık

Akdeniz Üniversitesi’nin 4 yıl çalışmasının ardından sonunda ev tipi sarılık cihazı üretildi.

Akdeniz Üniversites’nin Biyomedikal Optik Araştırma Ünitesi Biyofizik Bölümü üyesi olan Prof. Dr. Murat Canbolat önderliğinde ekibin çalışmaları sonucunda üretilen cihaz bazı hastalar için güzel bir icattır. Sarılık belli bir seviyeyi geçtikten sonra beyinde, işitme sisteminde kalıcı hasar oluşturmaktadır. Buna engel olmak için geliştirilen sarılık tedavisi(fetoterapi) cihazı geliştirildi.

Kırsal kesimlerde yaşayan insanlarında ulaşmaları için kolaylaştırıldı.

Bebekte saptanan sarılığın durumuna göre fototerapi (ışık tedavisi) uygulandığını kaydeden Canpolat, bu sayede deride biriken ve sarılığa yol açan bilirubin denilen maddenin parçalanarak idrar ile atıldığını anlattı.

Standart fototerapi cihazlarının pahalı ve ağır hacimli olmasının yanı sıra hastanelerde yer ve cihaz bulunamaması sonucu böyle bir cihaz yapmaya karar verildi.

Akdeniz Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aygen Yılmaz’ın da destekleriyle projenin sonuçlandırıldığını anlatan Canpolat, cihazın klinik çalışmalarının başarıyla tamamlandığını belirtti

Ev tipi fototerapi cihazının klasik cihazlarla aynı etkide olduğunun ispatlandığını, cihazın uluslararası patentinin de alınarak üretime hazır hale getirildiğini belirten Canpolat, bu konuda gelecek teklifleri değerlendireceklerini kaydetti.

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

saglik

Yurtiçi Sağlık Hakkından Yararlanma Nedir?

Sağlık Hakkından Yararlanma Yurtiçi Sağlık Hakkından Yararlanma Sağlık Hakkından Yararlanma Yurtiçi Sağlık Hakkından Yararlanma 1- ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir