Anasayfa / İnternet / DSL ve Servis Sağlayıcılar / DSL Nedir? DSL Türleri

DSL Nedir? DSL Türleri

Untitled-2

DSL nedir?

DSL’in açılımı“Digital Subscriber Line” dır. Türkçe karşılığı ise “Dijital Abone Hattı” dır.

ADSL’in açılımı “asimetric digital subscriber line” dır.Türkçe karşılığı ise “Asimetrik Dijital Abone Hattı” dır. DSL (Digital Subscriber Line) diğer adlandırılmasıyla, uzak erişimin geleceği (The Future of Remote Access); Lokal bölgede Telekom Santrali ile kullanıcı arasında Telefon için çekili alt yapıda kullanılan, bir çift bakır tel üzerinden, yüksek hızlı veri (data) ve ses (voice) iletişimini aynı anda sağlayabilen, 1997′ nin ikinci yarısında kullanıma sunulan bir veri iletişim teknolojisidir.

Söz konusu tel uzunluğuna bağlı olmak üzere çeşitli tipleri bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılan DSL ailesi üyesi, HDSL ve ADSL’dir. DSL ürünlerinin en belirgin faydası, veri hızı ve kullanılan donanım maliyetinin yapılan işe oranla son derece düşük olmasıdır. Hız karşılaştırması yapıldığında, bugünün en hızlı analog modeminden 200 defa daha hızlı erişim sağlamak mümkündür.

Hali hazırda varolan bakır telefon kablosu üzerinden yüksek hızda veri iletişimi sağlayan teknolojidir. Açılımı “Digital Subscriber Line” dır. Eskiden analog bağlantı kurulurdu DSL’de ise veri iletimi digital yani sayısal olarak yapılmaktadır. Bu da daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

DSL türleri

DSL (Digital Subscriber Line) dijital abone hattı anlamına gelmekte olup, ADSL de dahil olmak üzere tüm DSL teknolojisini kapsar. ADSL asimetrik DSL anlamında olup, veri alım ve gönderim hızlarının birbirinden farklı olabilmesini ifade eder (Veri alım, veri gönderimden hızlıdır).

• ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line)
• VDSL (Very-High Bitrate Digital Subscriber Line)
• SHDSL (Symmetric Digital Subscriber Line)

Kaynak: dsl.nedir

Hakkında Muhammed

Gereksiz konuşmayı sevmeyen, Sağ gösterip Sol vuran zat-ı muhterem.

İlgİnİzİ Çekebİlİr

internet-nedir-620x465

Türkiye’de İnternet Faturası Neden Cep Yakıyor?

Yılın başında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptığı açıklamada ülkemizdeki internet fiyatlarının ucuzlayacağını söylemişti ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir