Anasayfa / Yazar / EN ÇOK OKUNAN YAZARLAR

EN ÇOK OKUNAN YAZARLAR

ELİF ŞAFAK

elif şafak 2015
 • BİYOGAFİSİ
 • ESERLERİ 
 • ALDIĞI ÖDÜLLER 

Elif Şafak (d. 1971) Strasbourg doğumlu Türk romancıdır. Ortaokulu Madrid`de okudu, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede Kadın Çalışmaları Bölümünde yaptı. ODTÜ Siyaset Bilimi bölümünde “Türk Modernleşmesinin Kadın Prototipleri ve Marjinaliteye Tahammül Sınırları” üzerine doktorasını tamamladı. Elif Şafak`ın İslamiyet, kadın ve mistisizm hakkındaki yüksek lisans tezi Sosyal Bilimler Derneği tarafından ödüllendirildi.

Elif Şafak, İstanbul Bilgi Üniversitesi`nde “Türkiye ve Kültürel Kimlikler”, “Kadın ve Edebiyat” konularında dersler vermiştir. 2003-2004 akademik yılı boyunca Michigan Üniversitesi

Michigan Üniversitesi (İngilizce: University of Michigan) Amerika Birleşik Devletleri’nde eyalet üniversitesi. Dünyanın önde gelen araştırma üniversitelerindendir.Yardımcı doçent olarak bulundu ve ders verdi. Halen, Arizona Üniversitesi Yakın Doğu Araştırmaları bölümünde yardımcı doçent olarak görev yapmaktadır. “Edebiyat ve Sürgün”, “Bellek ve Politika”, “Müslüman Dünya`da Cinsellik ve Toplumsal Cinsiyet” konulu dersler vermektedir. Türkiye`de çeşitli günlük ve aylık yayınlarda yazmaya devam etmektedir.

Referans Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık ile evli olan Elif Şafak`ın Şehrazat Zelda (2006) adlı bir kızı vardır.

Şu an Zaman gazetesinde ve aynı gazetenin “Pazar” isimli ekinde makaleleri yayımlanmakta.

Kem Gözlere Anadolu

Pinhan

Şehrin Aynaları

Mahrem

Bit Palas

Araf (The Saint of Incipient Insanities çevirisiBeşpeşe

Med Cezir

Baba ve Piç (The Bastard of Istanbul çevirisi

Siyah Süt Aşk Kâğıt Helva Firarperest

İskender Şemspare

Ustam ve Ben

İskender, Man Asian Edebiyat Ödülü aday listesi, 2012

Aşk, IMPAC Dublin Literary Award aday listesi, 2012

Prix ALEF – Mention Spéciale Littérature Etrangére, Soufi, mon amour (Phébus), 2011

Marka 2010 Ödülü, Türkiye

Sanat ve Edebiyat Şövalyesi (Chevalier Des Arts et Lettres), Fransa 2010

Kültür Elçisi, Culture Action Europe Campaign, 2010

Kültür Elçisi, AB-Türkiye Kültür Köprüleri Programı, 2010

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Birlikte Yaşama Ödülü, 2009

Uluslararası Yükselen Yetenek, Fransa Kadın Platformu, Deauville 2009

Baba ve Piç Orange Prize Edebiyat Ödülü aday listesi, Londra 2008

Mahrem, Independent Foreign Fiction Prize, Birleşik Krallık 2007

Maria Grazia Cutuli Uluslararası Gazetecilik Ödülü, İtalya 2006

Bit Palas, Independent Foreign Fiction Prize, Birleşik Krallık 2005

Mahrem, Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü, 2000

Pinhan, Mevlana Büyük Ödülü, 1998

ÖĞRENCİ ÖDÜLLERİ

İskender, Ankara Atatürk Lisesi “Taş Mektep” Yılın En İyi Kitabı Ödülü, 2012

Gökyüzü Koleji Yılın Edebiyatçısı Ödülü, 2011

Yılın en iyi yazarı, Kocaeli Üniversitesi, 2011

Yılın en başarılı yazarı Muğla Üniversitesi, 2011

Yılın en iyi yazarı, Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya 2011

En iyi yazar “Yılın Enleri”, İÜ Diş Hekimliği Fakültesi, 2010

En iyi yazar, Ankara üniversitesi Ceride-i Kantar Ödülleri, 2009

En iyi roman yazarı, 2009 Yılının En İyileri, Galatasaray Üniversitesi Öğrencilerinin oylarıyla

En iyi yazar, 2009 Yılının En İyileri, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğrencilerinin oylarıyla

En Has Köşe Yazarı, 2009 Yılının En “Has” İsimleri, Kadir Has Üniversitesi Öğrencilerinin oylarıyla

Yılın En Beğenilen Yazarı ve Kitabı, Elif Şafak-Aşk, Yılın Yıldızları 2009 Ödülü, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğrencilerinin oylarıyla

Aşk, Rotabest – 2009 Yılının En İyi Kitap Ödülü, Rotary ve Rotaract üyelerinin oylarıyla

İPEK ONGUN

ipek ongun
 • BİYOGRAFİSİ
 • ESERLERİ 
1961 yılında şimdiki adı Robert Kolej olan Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Yazı yaşamına lise yıllarında Doğan Kardeş dergisine çeviriler yaparak başladı. 1980 yılında ilk çocuk romanı Mektup Arkadaşları yayınlandı. Yaş On Yedi gençlik için yazdığı ilk romandır. Bundan sonra kalemini hep gençler için romanlar ve yine gençler için kişisel gelişim ve yaşam kültürü alanındaki çalışmalarında kullandı. 1991 yılında Tüyap’ta “Altın Kitap Ödülü“ nü aldı. Gençler için yaptığı çalışmalar nedeniyle kendisine Toros, Akdeniz ve Tarabya Rotary Kulüpleri tarafından 1995-1996, 2003- 2004 ve 2006 yıllarının “Meslek Hizmeti” ödülleri verildi. 1998 yılında Oriflame firmasının 250.000 kişilik halk jürisine yaptırdığı anket sonucunda “Yılın En Başarılı Kadın Yazarı” seçildi. 2009 yılında, İçel Soroptimist Kulübü tarafından kendisine “Başarılı Kadın Ödülü” verildi. 2010 yılı Türk Kütüphaneciler Derneği’nin araştırması sonucundaysa, kütüphanelerde kitapları en çok okunan yazar ilan edildi. 2012 yılında “Uluslararası Çukurova Sanat Ödülü”nü aldı. Ongun’un çıkış noktası gence hizmet, önce kitabı ve okumayı sevdirmek, sonra da gençlik döneminin karmaşık sorunlarını, yine gençlerle el ele vererek aşmaya çalışmak. Evli ve iki genç kadın annesi olan İpek Ongun yazı yaşamını çok sevdiği Mersin’de sürdürmektedir. Yazar, son kitabı Yıllar Sonra’yı 2014 yılında okuyucularıyla buluşturmuştur.

Nerde Kalmıştık

Yıllar Sonra

Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor?

Bir Genç Kızın Gizli Defteri

Arkadaşlar Arasında

Kendi Ayakları Üstünde

Adım Adım Hayata

İşte Hayat

Şimdi Düğün Zamanı

Hayat Devam Ediyor

Günler Akıp Giderken

Ya Sen Olmasaydın

Taşlar Yerine Otururken

Afacanlar Çetesi

Mektup Arkadaşları

Kamp Arkadaşları

Yaş On Yedi

Yarım Elma Gönül Alma

Sabah Pırıltıları

Bir Pırıltıdır Yaşamak

Bu Hayat Sizin

Lütfen Beni Anla

Duyarlı Davranışlar

Mayanın Günlüğü- Haydi Tanışalım

Mayanın Günlüğü- İşte Benim Ailem

Mayanın Günlüğü- Güzel Bir Gün

Mayanın Günlüğü- Haydi Oyuna

CANAN TAN

canan tan
 • BİYOGRAFİSİ
 • ESERLERİ 
 • ALDIĞI ÖDÜLLER 

Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunudur. Kendisi değişik edebiyat türlerindeki yarışmalarda birçok derece ve ödül aldı. Yeni Asır (İzmir) Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Milliyet Pazar’da, güncel olayları esprili bir dille yorumlayan yazıları yayımlayan Tan, Mimoza dergisinde Çuvaldız, Kazete adlı kadın gazetesinde Kazete-Mazete adlı köşelerde yazılar yazdı. On tane kitabı basılan yazarın kitaplarından, üç tanesinin üçüncü, altı tanesinin de ikinci baskısı yapıldı.

Türk Kütüphaneciler Derneği’nden, Türkiye’deki kütüphaneler bazında, “2009 yılının en çok okunan yazarı” ödülü/ 2010

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü’nden 2004 Yılı Köşe Yazarı Ödülü

10.Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde, uzun metrajlı film öyküsü dalında Birincilik Ödülü/ 1999

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyetin 75.Yılı Çocuk Öyküleri Ödülü /1998

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Romanları Ödülü/ 1997

Rıfat Ilgaz Gülmece Öykü Yarışması’nda Birincilik Ödülü/ 1997

BU Yayınevi’nin Çocuk Öyküler Yarışması’nda 1. Mansiyon/ 1997

İnkılâp Kitabevi’nin Aziz Nesin Gülmece Öykü Yarışması’nda basılmaya değer görülen İster Mor, İster Mavi adlı kitabıyla, Türkiye’de mizah öyküleri kitabı olan ilk kadın yazar unvanı/ 1996 [kaynak belirtilmeli]

1.Ulusal Nasrettin Hoca Gülmece Öykü Yarışması’nda 1. Mansiyon/ 1988

Kelebek (Hürriyet) Gazetesi’nin senaryo yarışmasında birincilik ödülü

Piraye

Eroinle Dans

En Son Yürekler Ölür

Aşkın Sanal Halleri

Söylenmemiş Şarkılar

Çikolata Kaplı Hüzünler

Yüreğim Seni Çok Sevdi

Sokaklardan Bir Ali

İz

Issız Erkekler Korosu [1]

Hasret

Pembe ile Yusuf

AHMET ÜMİT

ahmet ümit
 • BİYOGRAFİSİ
 • ESERLERİ

Gaziantep’te yedi çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası kilim tüccarı, annesi terzi idi. İlk öğreniminin ardından Gaziantep Atatürk Lisesi’ne devam etti. 14 yaşından itibaren sol görüşlü bir aktirist oldu.Ülkücülerle aralarında çıkan bir kavgadan dolayı 24 arkadaşıyla birlikte Gaziantep dışına sürgün edildiği için liseyi Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bitirdi.

1979’da Marmara Üniversitesi’nin Kamu Yönetimi bölümünde yükseköğrenimine başladı. Öğrencilik yıllarında tanışıp evlendiği Vildan Hanım ile evliliğinden Gül adında bir kızı oldu (1981)[3]. 1980 darbesinin ardından derneklerde sol görüşlü olarak çalıştı. 1982’de düzenlenen “Anayasaya Hayır” kampanyasına katıldı. Duvarlara afiş yapıştırırken yakalanan arkadaşları için öykü şeklinde yazdığı rapor, takma adı olan “K. Yalçın” imzası ile önce Atılım Dergisi’nde sonra Prag’da 40 dilde yayın yapan Barış ve Sosyalizm Sorunları Dergisi’nde yer aldı. Yazarlığa adımını bu rapor/öykü ile attı. 1983 yılında üniversite öğrenimini tamamladı.

Üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) tarafından 1985’te Moskova’ya gönderildi. 1985-1986 yılları arasında Moskova Sosyal Bilimler Akademisi’nde eğitim gördü. TKP tarafından komünistlik eğitimi almak için Rusya’ya gönderilen altı gencin başından geçenleri anlattığı “Kar Kokusu” (1998) adlı romanı, bu dönemde yaşandıklarından izler taşır. Moskova’da iken şiir yazmaya başladı. 1989’da aktif politikadan ayrıldı ve Sokağın Zulası adlı şiir kitabını yayımladı. Arkadaşı Ali Taygun ile bir reklam ajansı çalıştırmaya başladı.

1990 yılında bir grup edebiyat tutkunuyla birlikte Yine Hişt adlı kültür-sanat dergisini çıkardı. Şiir, öykü ve yazılarını Adam Sanat, Yine Hişt, Öküz ve Cumhuriyet Kitap dergileri ile Yeni Yüzyıl gazetesinde yayımladı.

1992 yılında yayınlanan ilk öykü kitabı Çıplak Ayaklıydı Gece, aynı yıl Ferit Oğuz Bayır Düşün ve Sanat Ödülü’nü aldı. Bu kitap Ahmet Ümit’i yazın dünyamıza tanıtan ilk kitap olma özelliğini de taşır.

Arkadaşı tiyatro yönetmeni Ali Taygun’un teşvikiyle polisiye yazmaya ağırlık veren Ahmet Ümit, 1993 yılında ATV için çekilen “Çakalların İzinde” adlı polisiye dizinin öykülerinin ve senaryosunun yazılmasına katkıda bulundu. Ardından da 1995’te Ahmet Ümit, çeşitli gazete ve dergilerde Franz Kafka, Dostoyevski, Patricia Highsmith, Edgar Allan Poe ve polisiye roman yazarları üzerine inceleme ve tanıtım yazıları kaleme aldı.

“Bir Ses Böler Geceyi”(1994) adlı uzun hikâyesinin ardından “Masal Masal İçinde” (1995) yayımlandı. Annesinden dinlediği masalları düzenleyip yazdığı bu kitap çeşitli özel ilköğretim okulunda ve özel kolejlerde ders kitabı olarak okutuldu, Korece’ye çevrildi[8] Kitaplarının tümünde var olan gerilim duygusu “Sis ve Gece”(1996) adlı polisiye romanında kendisini tümüyle dışa vurdu. “Sis ve Gece” Türkiye’de yankı uyandırdı, tartışmalara yol açtı. Yunanistan’da yayımlanarak yabancı dile çevrilen ilk Türk polisiye yapıtı unvanını kazandı.

“Sis ve Gece”‘yi “Kar Kokusu” (1998) adlı romanı, “Agatha’nın Anahtarı” (1999) adlı polisiye öykü kitabı takip etti. 2000’den itibaren “Patasana”(2000), “Kukla” (2002), “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” (2002), “Beyoğlu Rapsodisi” (2003), “Aşk Köpekliktir” (2004), “Ninatta’nın Bileziği” (2006), “Kavim” (2006) adlı kitaplarını ardı ardına yayımladı. 2007’de “İnsan Ruhunun Haritası” adlı denemesi yayımlandı. 2008’da yayınlanan “Bab-ı Esrar”‘da Şems-i Tebrizi cinayetini konu edindi. İstanbul hakkında çok detaylı bilgiler de içeren “İstanbul Hatırası” adlı polisiye romanı Haziran 2010’da okuyucularla buluştu. Yazarın “Başkomiser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü” (2005) adlı bir de çizgi romanı vardır.

Öykülerinden yola çıkılarak Uğur Yücel tarafından Karanlıkta Koşanlar ve Cevdet Mercan tarafından Şeytan Ayrıntıda Gizlidir dizileri yapılmış, “Sis ve Gece” adlı romanı 2007 yılında Turgut Yasalar tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

 

Ayrıca Okan Üniversitesi Danışma Kurulu üyesidir.

Sokağın Zulası (1989)

Çıplak Ayaklıydı Gece (1992)

Bir Ses Böler Geceyi (1994)

Masal Masal İçinde (1995)

Sis ve Gece (1996)

Tapınak Fahişeleri Başkomser Nevzat 2 (1997)

Agatha’nın Anahtarı (1999)

Kar Kokusu (1998)

Patasana (2000)

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir (2002)

Kukla (2002)

Beyoğlu Rapsodisi (2003)

Aşk Köpekliktir (2004)

Başkomser Nevzat, Çiçekçinin Ölümü (2005)

Kavim (2006)

Ninatta’nın Bileziği (2006)

İnsan Ruhunun Haritası (2007)

Olmayan Ülke (2008)

Bab-ı Esrar (2008)

İstanbul Hatırası (2010)

Başkomser Nevzat 3: Davulcu Davut’u Kim Öldürdü ? (2011)

Sultanı Öldürmek (2012)

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi (2013)

Elveda Güzel Vatanım (2015)

FYODOR DOSTOYEVSKİ

fyodor dostoevsky

 • BİYOGRAFİSİ
 • ESERLERİ 

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski (Rusça: Фёдор Миха́йлович Достое́вский, Bu ses hakkında Dinle (yardım·bilgi)) (d. 11 Kasım 1821, Jülyen: 30 Ekim, Moskova – ö. 9 Şubat 1881, Jülyen: 28 Ocak, Sankt Peterburg), Rus roman yazarı.

Çocukluğu sarhoş bir baba ve hasta bir anne arasında geçiren Dostoyevski, annesinin ölümünden sonra Petersburg’taki Mühendis Okulu’na girdi. Babasının ölüm haberini burada aldı. Okulu başarıyla bitirdikten sonra İstihkâm Müdürlüğü’ne girdi. Bir yıl sonra istifa ederek buradan ayrıldı.Ordudan ayrıldıktan sonra edebiyata yönelen Dostoyevski’nin ilk kitabı İnsancıklar, 1846 yılında yayımlandı. Bu eserinin ardından yazdığı kitaplarla beklediği başarıya ulaşamayan Dostoyevski’nin umudu kırıldı ve politikayla ilgilenmeye başladı.

1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklandı. On ay hapisanede kalan Dostoyevski, kurşuna dizilmek üzereyken diğer sekiz tutuklu arkadaşı ile affedildi. Cezası dört yıl kürek, dört yıl da adî hapse dönüştürüldü. Cezasını çekmesi için Sibirya’da bulunan Omsk Cezaevi’ne gönderildi. Burada geçirdiği dört yılın ardından er rütbesi ile hizmete verildi. Subaylığa kadar yükseldi. 1857 yılında Maria Dmitrievna I sayeva ile evlendi. Beş yıl boyunca görev yapan Dostoyevski, 1859 yılında özgür bırakıldı ve Petersburg’a yerleşti.

Petersburg’a döndükten sonra Ezilenler (1861) ve Ölüler Evinden Anılar (1862) adlı eserleri yazdı. Kardeşiyle birlikte iki dergi çıkardı. 1862’de arzuladığı Avrupa seyahatini gerçekleştirdi. Sara nöbetleri ve kumar bağımlılığı yüzünden maddi açıdan darlığa düştü. Bu dönemde Yeraltından Notlar (1864), Suç ve Ceza (1866), Kumarbaz (1866), Budala (1868), Ebedi Koca (1870) ve Ecinniler (1872) gibi eserleri yazdı. Eşinin ölümünden sonra sekreteriyle evlendi. Yeniden borçlandı ve kumarhanelerde gezmeye başladı. Kızının ölümünün ardından büyük bir sarsıntı geçirdi. Delikanlı (1875), Bir Yazarın Günlüğü (1876) ve Karamazov Kardeşler (1879) adlı eserlerinde yazarlık hayatı boyunca konu edindiği temaları yeniden ele aldı. Karamazov Kardeşler adlı yapıtını üç yılda bitiren Dostoyevski, bir ciğer kanamasıyla yatağa düştü ve 28 Ocak 1881 tarihinde öldü. Dostoyevski için 31 Ocak 1881 tarihinde yapılan cenaze töreninde yaklaşık otuz bin kişi tabutunun arkasından yürüdü. Dünya edebiyatını en çok etkileyen ve en çok okunan yazarlardan biri olan Dostoyevski’nin eserleri birçok 20. yüzyıl düşünürünün fikirlerini derinden etkiledi.

Romanlar

(1846) Bednye lyudi (Бедные люди); Türkçe yayım adı: İnsancıklar

(1846) Dvojnik (Двойник. Петербургская поэма); Türkçe yayım adları: “İkiz,” “Öteki”

(1849) Netochka Nezvanova (Неточка Незванова); Türkçe yayım adı: Netochka Nezvanova

(1861) Unizhennye i oskorblennye (Униженные и оскорбленные); Türkçe yayım adı: Ezilmiş ve Aşağılanmışlar

(1862) Zapiski iz mertvogo doma (Записки из мертвого дома); Türkçe yayım adı: Ölüler Evinden Anılar

(1864) Zapiski iz podpolya (Записки из подполья); Türkçe yayım adı: Yeraltından Notlar

(1866) Prestuplenie i nakazanie (Преступление и наказание); Türkçe yayım adı: Suç ve Ceza

(1867) Igrok (Игрок); Türkçe yayım adı: Kumarbaz

(1869) Idiot (Идиот); Türkçe yayım adı: Budala

(1872) Besy (Бесы); Türkçe yayım adı: Ecinniler

(1875) Podrostok (Подросток); Türkçe yayım adı: Delikanlı

(1881) Brat’ya Karamazovy (Братья Карамазовы); Türkçe yayım adı: Karamazov Kardeşler

Kısa Öyküler

(1847) Roman v devyati pis’mah (Роман в девяти письмах); Türkçe yayım adı: Dokuz Mektupları Romanı

(1847) “Gospodin Prokharchin” (Господин Прохарчин); Türkçe yayım adı: “Mr. Prokharçin”

(1847) “Hozyajka” (Хозяйка); Türkçe yayım adı: “Ev Sahibesi”

(1848) “Polzunkov” (Ползунков); Türkçe yayım adı: “Polzunkov”

(1848) “Slaboe serdze” (Слабое сердце); Türkçe yayım adı: “Bir Yufka Yürekli”

(1848) “Chuzhaya zhena i muzh pod krovat’yu” (Чужая жена и муж под кроватью); Türkçe yayım adı: “The Jealous Husband” Kıskanç Koca

(1848) “Chestnyj vor” (Честный вор); Türkçe yayım adı: “An Honest Thief” Namuslu Bir Hırsız

(1848) “Elka i svad’ba” (Елка и свадьба); Türkçe yayım adı: “A Christmas Tree and a Wedding” Bir Noel Ağacı Ve Düğün

(1848) Belye nochi (Белые ночи); Türkçe yayım adı: Beyaz Geceler

(1857) “Malen’kij geroj” (Маленький герой); Türkçe yayım adı: “Küçük Kahraman”

(1859) “Dyadyushkin son” (Дядюшкин сон); Türkçe yayım adı: “Amcanın Rüyası”

(1859) Selo Stepanchikovo i ego obitateli (Село Степанчиково и его обитатели); Türkçe yayım adı: Stepançikovo Köyü

(1862) “Skvernyj anekdot” (Скверный анекдот); Türkçe yayım adı: “Tatsız Bir Olay”

(1865) “Krokodil” (Крокодил); Türkçe yayım adı: “Timsah”

(1870) “Vechnyj muzh” (Вечный муж); Türkçe yayım adı: “Ebedi Koca”

(1873) “Bobok” (Бобок); Türkçe yayım adı: “Bobok”

(1876) “Krotkaja” (Кроткая); Türkçe yayım adı: “Uysal Bir Ruh”

(1876) “Muzhik Marej” (Мужик Марей); Türkçe yayım adı:Köylü Marey

(1876) “Mal’chik u Hrista na elke” (Мальчик у Христа на елке); Türkçe yayım adı: Mesih’in Noel ağacı Boy de

(1877) “Son smeshnogo cheloveka” (Сон смешного человека); Türkçe yayım adı: “Bir Adamın Düşü”

Kurgusal olmayan eserler

Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları (1863)

Bir Yazarın Günlüğü (Дневник писателя) (1873–1881)

HALİD HÜSEYN-İ

 • BİYOGRAFİSİ 
 • ESERLERİ 

Hüseyni, Kabil doğumlu olup Alevilik mezhebine mensup bir yazardır. Babası Afganistan Dış İşleri Bakanlığında çalışmıştır. 1970 yılında baba Hüseyni, Afganistan Elçiliğindeki görevi dolayısıyla ailesiyle birlikte Tahran, İran’a yerleşmiştir. 1973 yılında Hüseyni ailesi, Halit’in erkek kardeşinin doğacak olması sebebiyle Kabil’e geri dönmüştür. Ailenin Afganistan’a dönmesinin ardından birkaç ay sonra da 40 yıllık Afgan lider Zahir şah kuzeni Davut Han tarafından düşürülmüştür.

1976 yılında Hüseyni’nin babası Paris’te kendine bir iş bulmuştur ve bütün ailesini bu şehre taşımıştır. Hüseyni Ailesi’nin Kabil yerine Paris’i tercih etmesinin sebebi, Afganistan’ın o dönemlerde içinde bulunduğu komünist baskıdır. Bu sebepten dolayı, Hüseyniler 1980 yılında ABD’den siyasi sığınma hakkı kazanmış ve San Jose, Kaliforniya’ya yerleşmişlerdir. Uçurtma Avcısı kitabında bu göç dolu yaşamına değinmiştir.

Hüseyni, 1984 yılında Independence High School Lisesi’ni bitirdikten sonra Santa Clara Üniversitesi Biyoloji bölümüne kabul olmuştur. 1988 yılında mezun olan Hüseyni, ertesi sene Kaliforniya Üniversitesi Tıp bölümüne girmiştir. 1993 yılında cerrah olan Hüseyni, dahili cerrahideki ihtisasını 1996 yılında Los Angeles’taki Cedars-Sinai Medical Center’da tamamlamıştır. Hüseyni doktorluk mesleğine ilk kitabı Uçurtma Avcısı’nı yazdıktan bir buçuk yıl sonraya kadar (2004) devam etmiştir.

Hüseyni şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nda iyi niyet elçisi olarak mültecilere yardım etmektedir. Hüseyni, Kuzey Kaliforniya’da İran asıllı Amerikan eşi Roya ve iki çocuğuyla hayata devam etmektedir.

Uçurtma Avcısı (The Kite Runner)(2003)

Bin Muhteşem Güneş (A Thousand Splendid Suns)(2007)

Ve Dağlar Yankılandı (And the Mountains Echoed )( 21 Mayıs 2013)

SUZANNE COLLINS

suzanne collins
 • BİYOGRAFİSİ 
 • ESERLERİ 

Collins’in kariyeri 1991 yılında çocuklar için televizyon şovu yazarak başladı. Nickelodeon’da aralarında Clarissa Explains It All, The Mystery Files of Shelby Woo, Little Bear, ve Oswald adlı çizgifilmlerinde bulunduğu birçok televizyon şovunda çalıştı. Aynı zamanda Clifford’s Puppy Days şovunda baş yazar olarak görev yaptı. Santa, Baby!’nin Noel özel bölümü olan animasyonda yardımcı yazar olarak Writers Guild of America ödülüne aday gösterildi. Daha sonra çocuklar için kitap yazmaya başladı. İlk kitabı The Underland Chronicles (Yeraltı Günlükleri) New York Times en çok satanlar listesine girdi. 2003 2007 yılları arasında Yeraltı Günlükleri Serisi altında 5 kitap yazdı. Bu zaman diliminde ayrıca Mike Lester tarafından resimlendirilmiş When Charlie McButton Lost Power (2005) kitabını yayınladı.

2008 yılında Skolastik Yayıncılık tarafından üçlemenin ilk kitabı olan Açlık Oyunları basıldı. Collins kitabı yazarken kısmen Antik Yunan efsanesi olan Theseus and the Minotaur etkilenmiştir. Diğer bir ilham kaynağı ise açlığı, yoksulluğu ve savaşın etkilerinin anlmasına imkan veren babasının Hava Kuvvetleri’ndeki işinden etkilenmiştir. Serinin ikinci kitabı Ateşi Yakalamak 2009 yılında, üçüncü kitap Alaycı Kuş ise 24 Ağustos 2010 tarihinde yayınlanmıştır. 14 ay içerisinde serinin ilk kitabı sadece Kuzey Amerika’da 1,4 milyon kopya satmıştır. Açlık Oyunları New York Times Best Seller listesinde aralıksız 60 hafta boyunca zirvede kalmayı başarmıştır. Lions Gate Entertainment kitabın dünya çapındaki dağıtım haklarını almış ve Nina Jacabson’un sahibi olduğu Color Force yapım şirketi tarafından yapımı üstlenilmiştir. Collins filmin senaryosunu kendi uyarlamıştır. [Gary Ross] tarafından yöneltilen film Türkiye’de 23 Mart 2012 tarihinde girmiştir. Filmde ana karaterlerden biri olan Katniss Everdeen Jennifer Lawrence tarafından oynanmıştır. Josh Hutcherson, Peeta Mellark karakterini, Liam Hemsworth ise Gale Hawthorne karakterini canlandırmıştır.

2008 yılında yayınlanan roman Açlık Oyunları ve arkasından 2012 yılında vizyona giren filmi, Battle Royale romanına olan benzerliği ile eleştiri konusu olmuştur. Collins kendi kitabı basılana kadar diğer kitaptan haberi olmadığından bahsetmiş olmasına rağmen, Battle Royale yazarı Takami hayranlarına kitaplarına sahip çıktığı için teşekkür etmiş ancak her kitabın önerecek bir şeyi vardır ve eğer okuyucular bir kitabın içinde değerli bir şey buluyorlarsa, bu bir yazarın isteyeceği her şeydir ifadesinde bulunmuştur.

Açlık Oyunları’nın sağladığı bir popüleritenin sonucunda, Colllins, Time dergisi tarafından 2010 yılının etkili şahsı olarak seçilmiştir. 2012 yılının Mart ayında Amazon.com Collins’in tüm zamanların en çok satılan Kindle(Amazon.com tarafından üretilen ve elektronik ortamda kitap okumaya yarayan tablet pc) yazarı olduğunu ilan etmiştir.

Yeraltı Günlükleri Serisi

Gregor ve Gri Kehanet

Gregor ve Felaket Kehaneti

Gregor ve Kan Kehaneti

Gregor ve Sır Kehaneti

Gregor ve Zaman Kehaneti

Açlık Oyunları Serisi

Açlık Oyunları

Ateşi Yakalamak

Alaycı Kuş

Diğer kitapları

Fire Proof: Shelby Wood

When Charlie Mcbutton lost power

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

Nazım Hikmet ve Aşık Olduğu Kadınlar..

Nâzım Hikmet ve Nüzhet Nâzım ve Nüzhet çocukluk arkadaşıdırlar. Moskova’da üniversite öğrencilikleri devresinde evlenirler. Nüzhet’in ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir