Anasayfa / Teknoloji / Facebook Kullanıcı Verilerini En Çok Hangi Hükümetler Kurcalıyor?

Facebook Kullanıcı Verilerini En Çok Hangi Hükümetler Kurcalıyor?

Facebook Kullanıcı Verilerini En Çok Hangi Hükümetler Kurcalıyor?

Bildiğiniz ve bizim de defalarca yazdığımız gibi,hükümetler isterlerse çevrimiçi olarak yaptığımız işlemleri sosyal medya kurumlarından talep edebiliyorlar. Bunun için gündem politikalarına aykırı bir şey paylaşmış olmak, ya da altına “like” atmak bile yeterli oluyor. Bu noktada en ispiyoncu sosyal medya kuruluşu ise Facebook.

Her yerde konuşma özgürlüğünü savunanZuckerberg, bazı hükümetlerin Facebook’da engellediği içerikler hakkında pek konuşmamasıyla da tanınıyor. Facebook hükümetlerin talep ettiği her bilgiyi otoriteye bir çırpıda teslim etmesiyle de kötü bir şöhrete sahip aslında. Yapılan bir araştırmaya göre Facebook hükümetler tarafından kendisinden istenen kullanıcı bilgilerinin yüzde 80’i geçen oranlarda otoriteye teslim ediyor. Özellikle ABD veTürkiye hükümetlerinin talep ettiği bilgilerin hemen hepsi yetkililere anında teslim ediliyor.

Motherboard dergisi, Independent Gazetesi ve Statista’nın yaptığı ortak araştırmanın sonunda Facebook sosyal ağının konuşma özgürlüğünden çok hükümetlerce bloke edilme endişesi taşıdığını ve bu yüzden sansüre fazlasıyla taviz verdiği görüşünü savunuluyor. İşte Facebook’un hükümetlerin kişisel bilgi taleplerine karşı verdiği tepkinin yüzdelik oranlamaları.

facebook-veri-raporu

Hakkında Ali Şahingöz

İlgİnİzİ Çekebİlİr

sozlesmeli-ogretmenligin-detaylari-belli-oldu

Eğitimde Yeni Yöntem Ters Yüz Öğrenme

Eğitimde yeni yöntem Ters Yüz Sistem TYS Eğitimde oluşturmacılık yaklaşımına dayanan TYS yaklaşık on beş ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir