Anasayfa / Çizgi Film / FİLMLERDE GÖRSEL EFEKTLER NASIL YAPILIYOR?

FİLMLERDE GÖRSEL EFEKTLER NASIL YAPILIYOR?

Görsel Efekt Nedir?

Görsel efektler, filmlerde sıkça karşılaştığımız, patlayan arabalardan canavarlara, savaş sahnelerinden uzaylılara kadar objelerin bilgisayar ortamında çeşitli programlarla modellenerek sahnelere yerleştirilmesi sonucu ekranlarda karşımıza çıkan ve hepimizin izlerken “bu sahneyi nasıl yapmışlar acaba?” diye düşündüğümüz, aslında arkasında büyük bir prodüksiyon yatan çalışmalar bütünüdür .

Görsel Efektler Hangi Programlarla Yapılır?

Görsel efekt yapımında kullanılan programlardan önce iyi bir bilgisayara ihtiyacımız vardır. Ancak görsel efekt hazırlamakta kullanacağımız bir bilgisayar için maalesef biraz yüksek bir bütçeye ihtiyacımız var. Şimdi programlara gelebiliriz. Görsel efekt yapımında genellikle projeye göre değişiklik göstermesine rağmen piyasada yer etmiş belli başlı programlar vardır. (Örneğin: 3ds max, After Effects, Cinema 4D, Autodesk Maya vb. )

Justice-League-VFX

En İyi Görsel Efektleri Nasıl Elde Edebiliriz?

Gerçeğe en yakın görsel efektleri elde etmek için ilk olarak iyi bir ekiple çalışmalıyız. Ekibimiz hazır mı? O zaman sıra iş dağılımı ve çalışma düzeni belirlemekte. Görsel efektlerin asıl olayı 3 boyutlu modellemedir. Ancak modellemeye gelmeden önce modellerin kağıt üzerindeki eskiz çizimlerine ihtiyacımız vardır. Çizimlerimiz, ekibimiz, programlarımız ve çalışma düzenimizi belirlediysek şimdi modellemeye geçebiliriz. Gerçeğe en yakın modellemeyi yapabilmek için her şeyden önce zamana ihtiyacımız vardır. Ne kadar zaman ayırırsak modellemelerimiz o kadar gerçekçi olacaktır.

Görsel efektlerden bu kadar bahsedip Avatar yapımını tabii ki es geçmek olmaz. Avatar’ın yönetmeni olan James Cameron, 15 yıldır bu filmin hayalini kurduğunu söylüyor. J. Cameron Avatar hakkında “14 yaşımdayken seyretmek istediğim filmi çektim. Avatar şimdiye kadar üstlendiğim en büyük yapımdır.” sözlerini kullanmıştır.  Bu muhteşem filmin çekim süresi 4 yıl sürmüş ve filme ayrılan bütçe ise 310 milyon dolar, dünya çapındaki pazarlama kampanyası için ise 150 milyon dolar harcanmıştır. James Cameron sadece hayallerindeki filmi çekmekle kalmamış, film sektöründe büyük bir devrim yaratmıştır. Avatar 2010 yılında En İyi Görsel Efekt Oscar’ını kazanmıştır ancak bu ödül Avatar’ın kazandığı onlarca ödülden sadece birisidir.

avatar4

AVATAR

Hakkında Atakan Öztayfun

İlgİnİzİ Çekebİlİr

maxresdefault

Türkiye’de Yükselen Yeni Müzik Türü “TRAP”

  Trap, Amerika’da rap müziğin bir türü olarak ortaya çıkmıştır. Trap’in türkçe çevirisi ise “tuzak” ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir