Anasayfa / Bilim / GEOMETRİYİ İLK KULLANAN UYGARLIK HANGİSİ?

GEOMETRİYİ İLK KULLANAN UYGARLIK HANGİSİ?

Milattan önce 1800’lü yıllarda ortaya çıkan Babil uygarlığı, yıldızları izlemek için karmaşık geometri hesaplamaları yaptıkları ortaya çıktı.

babil

Science bilim dergisinde yer alan araştırmaya göre Babilliler gece gökyüzünde Jüpiter gezegeninin hareketlerini izlemek için geometriyi kullandıkları ortaya çıkmıştır.

Bilim adamlarına göre Babilliler bu tekniği Milattan önce 350’li yıllarda geliştirdikleri ve bugün ki Irak ve Suriye topraklarında yaşayan bir uygarlık olduğu tespit edilmiştir.

Hesaplamalarını kaydettikleri kil tabletlerde çivi yazısıyla işlenmiş metinler, Babillilerin astronomide çok ileride olduklarını gösteriyor. Babillilerin  kaydettikleri tabletler şuanda British Museum arşivlerinde saklanmaktadır.

Yaptıkları çalışmalara farklı isimler kullanmışlardır. Örneğin  Jüpiter gece gökyüzünde belirince hızı ve mesafesini ölçmek için trapezoid olarak adlandırılan dört kenarlı şekiller kullanmış.

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

yokdilsinavi

GELECEĞİN EN POPÜLER BÖLÜMLERİ

BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM VE ANİMASYON BÖLÜMÜ NEDİR?NEDEN BU PROGRAMI OKUMALISINIZ? Türkiye de ve dünyada animasyon ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir