Anasayfa / Girişimcilik / GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

GİRİŞİMCİLİK SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

 

Girişimcilik Eğitimleri İçin Nereye Başvurmalıyım?

asdfsgfhjhkl

 

Girişimcilik sertifikası almak için tamamlamanız gereken bu eğitimler KOSGEB Hizmet Merkezleri ve KOSGEB’in işbirliği içinde bulunduğu kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenir

Bunun yanı sıra uygulamalı girişimcilik sertifikası için eğitimler İŞKUR tarafından da yapılmaktadır. İŞKUR eğitimleri ile ilgili detayları İŞKUR İl Müdürlükleri’nden edinebilirsiniz. Fakat İŞKUR tarafından verilen sertifika programlarına dahil olabilmek için bazı şartlar aranmaktadır. Bu eğitime katılabilmek için;

İŞKUR’a kayıtlı olmak (yani işsiz olmak)

18 yaşını tamamlamış olmak

Girişimcilik eğitimi programı kapsamında yapılan eğitimlerin aynı modülünden daha önce yararlanmamış olmak

İŞKUR bünyesinde verilen ‘iş ve meslek danışmanlığı’ hizmetinden faydalanılarak olumlu görüş almış olmak gerekmektedir.

70 saatlik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini bitirdikten sonra aldığınız girişimcilik sertifikası, bu destek yürürlükte olduğu müddetçe geçerliliğini korur. Yani girişimcilik sertifikası aldıktan 4 sene sonra bile kurduğunuz bir işletme için eğer hala bu destek devam ediyorsa (uygulama esasları yürürlükte olduğu müddetçe) yeni kurduğunuz bir işletme için bu desteğe başvurabilirsiniz.

Eğitimi tamamlayıp sertifikasını alan girişimci, yasal kuruluşunu yapmış olduğu işletmesi için hazırlayacağı bir ‘iş planı’ ile KOSGEB Hizmet Merkezlerine ‘Yeni Girişimci Desteği’ için başvuru yapmalıdır. Bu iş planının nasıl yapılacağı alınacak olan eğitimde öğrenilmiş olacaktır. Eğitimde başarısız olursa başvurusu iptal edilir. Uygun belgelerle başvurusunu tamamlayan girişimcinin başvurusu değerlendirme ve karar kurullarında değerlendirmeye alınır.

Bu eğitimleri tamamlayarak girişimcilik sertifikası almaya hak kazanan girişimci için destek ödemeleri verilmeden önce KOSGEB HiZMET Merkezine resmi kayıtlarında olması gereken belgeler şunlardır:

Yapılmış olan harcamalara dair fatura

Fatura yoksa onun yerine geçen belge tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu

Tahsilat makbuzu

Unutmamalısınız ki;

Girişimcilik desteği yalnızca yeni girişimciler için geçerliliği olan bir programdır. Mevcut işletmesi için bu yardımı kullanmak isteyenlerin başvuruları geri çevrilir.

Bir işletmede bulunan iki veya daha fazla ortaklardan her biri girişimcilik sertifikası almış olsa bile, aynı işletme için sadece bir yardım sağlanır.

Aldığınız sertifikayı sadece bir defa kullanabilirsiniz. Sertifikanız ile ilk kez yeni girişimci desteğinden faydalandıktan sonra tekrar desteğe başvurursanız kabul görmezsiniz. Fakat aynı işletmeniz için KOSGEB’in diğer desteklerinden faydalanmanız mümkündür.

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

nitelikli_eleman_istihdam_destegi_kosgeb

Kosgeb Uzman Yardımcısı Alacak

Kosgeb kobi uzman yardımcısı alacak İşte başvuru koşulları Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir