Anasayfa / Bilim / Katlanabilir Telefon Üretimde

Katlanabilir Telefon Üretimde

Motorola’nın Huawei Mate X gibi ekran alanını daha da büyüten katlanabilir telefonların tam aksi yöne doğru gitmesi, dikkate değer. Açıldığında 6,2 inç ekran boyutuna (ve Xperia 5’in en boy oranına) ulaşan Razr, katlandığında iPhone 11 Pro Max’in yarı boyutuna küçülüyor.

Razr’ı katladığınızda size 2,7 inçlik bir ön ekran ve altında 16MP’lik bir kamera kalıyor. Telefonun menteşe hareketi akıcı olsa da, açıp kapamak ilk telefonda olduğu kadar kolay değil. Yani tek elle açıp kapamayı öğrenmeniz gerekebilir.

Razr’ın tasarımında hayal kırıklığı oluşturan bazı şeyler de var. Örneğin kenardaki düğmeler biraz keskin ve basılması zor. microSD slotuna da sahip değilsiniz, ancak bu Samsung’un telefonu için de geçerli. Bunlara ek olarak iki telefonda da 3,5mm kulaklık girişi bulunmuyor.

Ekran
Galaxy Fold, devasa bir AMOLED ekranla geliyor ve 1536×2152 çözünürlük sunuyor. 4,6 inçlik Razr ise 720×1680 çözünürlüğe sahip ancak kalın çerçeveleri görünümü bir miktar bozuyor. Ön yüzdeki 2,7 inçlik ekran, 800×600 çözünürlüğü ile selfie yakalamaya olanak tanıyor. Bu ekranı genellikle mesajları ön izlemek için kullanıyorsunuz.

Galaxy Fold’un 4,6 inç ön ekranı ise tam olarak işlevsel bir telefon ekranı. Biraz küçük ve biraz karanlık olsa da bu ekranla Android’i tam olarak kullanabiliyorsunuz.

Kamera
Razr’ın en çok kullanacağınız 16MP kamerası, iyileştirilmiş kamera yazılımıyla iyi sonuçlar veriyor. Kamera uygulaması, fotoğraf, video, karanlık modu gibi işlevlerle oldukça basit. Ana kamera, telefon katlıyken küçük ekranla birlikte selfie yakalamak için kullanılabiliyor. Bu şekilde videolu görüşme de yapabiliyorsunuz.

Ön ekranda videolu sohbet yaparken karşı tarafı daha büyük ekranda görmek isterseniz, ekranı açtığınızda konuşma otomatik olarak merkezi ekrana aktarılıyor.

Galaxy Fold’un altı kamerası, daha önceki Galaxy amiral gemilerinden alınmış. Dışa bakan kamera, Galaxy Note 10’un ön kamerası ve yeterli bir kamera. Cihazı düz hale getirdiğinizde Galaxy 10 Plus’tan alınan 10MP selfie ve 8MP RGB kamerasını görüyorsunuz. Bu ikili, çoğunlukla videolu sohbet ve selfie için kullanılıyor.

Galaxy Fold’un arka kamera dizisi ise Galaxy S10 Plus’tan geliyor: 12MP standart, 12MP telefoto ve bir ultra geniş lens. Bu kameralar harika olsalar da, Note 10’un arka kameraları seviyesinde değiller.

Performans
Snapdragon 855, 12GB RAM ve 512GB depolama ile Samsung Galaxy Fold, çok daha güçlü. Motorola Razr da elbette yavaş değil. Snapdragon 710 işlemci, 6GB RAM ve 128GB depolamayla gelen telefon, yeterince hızlı.

İki telefon da Android 9 Pie ile geliyor. Galaxy Fold’un uzun süredir Android 10 güncellemesini alması bekleniyor.

Hakkında admin

İlgİnİzİ Çekebİlİr

2019_2020_Bahar_Donemi_basvurulari

Yök Doktora Bursu Başvuruları Başladı

100/2000 YÖK Doktora Bursu 2019-2020 Bahar​ Dönemi Başvuruları Alınmaya Başlandı Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir