Anasayfa / KPSS / KPSS PUANLARININ GEÇERLİLİK SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK

KPSS PUANLARININ GEÇERLİLİK SÜRELERİNDE DEĞİŞİKLİK

KPSS yönetmeliğinde 26 Şubat 2016 tarihinde iki değişiklik birden yapıldı.

  1. KPSS sonuçları bir sonraki sınavın yapılacağı tarihe kadar değil bir sonraki sınavın açıklandığı tarihe kadar geçerli sayılacaktır.
  2. KPSS-A grubundan sınava giren adayların sonuçları iki(2) yıl değil bir(1) yıl geçerliliğini koruyacaktır.

Genel Yönetmeliğin “KPSS’nin Geçerlilik Süresi” başlıklı 11’inci maddesi değişmiştir.

Maddenin Eski Hali

KPSS sonuçları iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanın geçerlilik süresi bir yıldır. Bu süreler içinde yeni bir sınavın yapılamaması durumunda, sınav sonuçları, bir sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.

Maddenin Yeni Hali

KPSS, sonuçların açıklanmasından itibaren iki yıl süreyle geçerlidir. Ancak, öğretmen adayları için KPSS’de elde edilecek puanların geçerlilik süresi bir yıldır. Yeni bir sınavın yapılamaması durumunda ise sınav sonuçları, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklanmasına kadar geçerli olmaya devam eder.

Değerlendirme:

KPSS Sonuçları, bir sonraki sınavın yapıldığı tarih değil, bir sonraki sınav sonuçlarının açıklandığı tarih itibariyle sona erecektir. ÖSYM Başkanlığınca sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı 2016 yılı itibariyle hayata geçirilmiş, bu doğrultuda KPSS’nin açıklanacağı tarih de web sitesinde belirtilmiştir. Örneğin 2016 KPSS Lisans sınavı 09.06.2016 tarihinde açıklanacaktır.  Bu değişikliğe göre, 2014 KPSS sonuçları 09.06.2016 tarihine kadar geçerli olacaktır.

Bu değişiklik, 2014 KPSS puanı ile 2016 Haziran yerleştirmelerinde adayların tercih yapabilmesine yönelik bir düzenlemedir.

KPSS-A PUANI İKİ YILDAN BİR YILA DÜŞÜRÜLDÜ!

KPSS-A grubu yönetmeliğine geçici madde eklendi.

Geçici Madde 10-  “A grubu kadrolara ilişkin sınav başvurularında kullanılan 2016 KPSS puan türlerinin geçerlilik süresi bir(1) yıldır.”

Değerlendirme: Benzer düzenleme 2012 yılında öğretmen adayları için yapılmış olup, bu düzenleme sonrası 2013’te ilk defa ÖABT testi uygulanmıştı. Geçici madde düzenlenmesi ile yalnızca 2016 KPSS A Grubu 1 yıl süre ile geçerlidir. 2017 ve sonrasında yapılacak KPSS A Grubu 2 yıl süre ile geçerli olacaktır. Ancak bu Geçici Madde, 2017 KPSS A Grubunda bir takım değişikliklerin olacağı habercisi gibi görünmektedir.

 

KAYNAK: memurlar.net

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

osym-2016-kpss-sinav-tarihleri-aciklandi-6311057

ÖSYM’NİN KPSS SINAV TAKVİMİ

2016 KPSS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK? 2016 ÖSYM sınav  takvimine göre KPSS Lisans Alan Bilgisi ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir