Anasayfa / Genel / Kuru kafa görünümlü asteroid

Kuru kafa görünümlü asteroid

kurukafar

NASA, tehdit oluşturmadan Dünya’nın yakınından geçen 2015 TB145 asteroidinin görüntülerini elde etti. Hawaii’nin Mauna Kea adasındaki Kızılötesi Teleskop Tesisi (IRTF) tarafından elde edilen veriler, asteroidin ‘ölü bir kuyrukluyıldız’ olduğunu ortaya çıkardı. Güneş etrafındaki sayısız dönüşü esnasında tüm materyalini saçarak tüketen gök cismi, aynı zamanda kurukafaya benzeyen bir görünüme sahip.

Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi tarafından keşfedilen 2015 TB145, 600 metre çapında bir asteroid. 31 Ekim gecesi Dünya’dan 486 bin kilometre mesafede geçen  asteroid, kendi etrafında bir dönüşünü 5 saatte tamamlıyor.

Arizona Gezegen Bilimi Enstitüsü’nden araştırmaya katılan Vishnu Reddy, ‘2015 TB145’in yüzeyine gelen ışığın yüzde 6’sını yansıttığını ve birçok kuyruklu yıldızdan biraz daha parlak olduğunu belirtti. Buna rağmen kuyrukluyıldız gibi materyal saçmayan gök cisminin tüm gaz ve toz yükünü kaybettiği düşünülüyor.

Gökbilimciler, elde edilen kızılötesi verilerle 2015 TB145’in geçmişine ait daha fazla bilgi elde edeceklerini belirtti. Yeni veriler, Dünya’ya Yakın Nesneler (NEO) araştırmaları için de önemli bilgiler sunacak.

Kaynak: NASA, Al Jazeera

Hakkında Figen Leylan

^_^

İlgİnİzİ Çekebİlİr

saglik

Yurtiçi Sağlık Hakkından Yararlanma Nedir?

Sağlık Hakkından Yararlanma Yurtiçi Sağlık Hakkından Yararlanma Sağlık Hakkından Yararlanma Yurtiçi Sağlık Hakkından Yararlanma 1- ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir