Anasayfa / Astroloji / Lityum piller tarih mi oluyor?

Lityum piller tarih mi oluyor?

Lityum piller tarih mi oluyor?Yoksa telefonlar artık 1 hafta şarjla kullanılabilecek mi?
Lityum-iyon pillerin ilk ticari versiyonunu gelistiren John B. Goodenough, mevcut pillerden 3 kat daha güçlü ve daha güvenli yeni bir pil teknolojisinin patentini aldi.

Günümüzde pek çok arastirmaci, kullanicilar tarafindan sik sik yetersiz oldugu gerekçesiyle elestiren lityum-iyon pillerin yerine daha fazla enerji saglayabilen ve lityum iyon pillerden daha güvenli yeni bir pil teknolojisi üzerine çalisiyor. Çalismalarin çogu kapasitesi daha yüksek ancak son kullaniciya ulasmasi için en az birkaç yil beklememiz gereken sivi piller üzerinden ilerlerken lityum-iyon piller denildiginde akla ilk gelen isimlerden birisi farkli bir pil teknolojisi ile karsimiza çikti.
Cep telefonlarimizda, tabletlerimizde, bilgisayarlarimizda ve nerdeyse bütün elektronik esyalarimizda kullandigimiz lityum iyon pillerin ilk ticari versiyonunu üreten 94 yasindaki John Bannister Goodenough ve ekibi lityum iyon pillerden 3 kat daha fazla enerji kapasitesine sahip olan ve çok daha güvenli oldugunu iddia ettikleri yeni bir kati hal pilinin patentini aldi. Lityum iyon pillerde bulunan ve yanici özelliginden dolayi tehlikelere davetiye çikaran sivi elektrolit yerine cam elektrolitin ve lityum, sodyum ya da potasyumdan yapilabilen anotun kullanildigi bu pilin faydalari ise oldukça fazla.

Kayipsiz 1200 Sarj

Ilk olarak dedigimiz gibi yanici sivi elektrolitin pillerde bulunmamasi tehlike ihtimalini yok denecek kadar az bir seviyeye düsürüyor. Pilde kullanilan anotlar ise katotun enerji yogunlugunu arttiriyor ve pil hem mevcut pillerden çok daha fazla güce sahip oluyor hem de en ufak bir performans kaybi olmaksizin 1,200 defa sarj olma imkanina sahip oluyor. Pilde kullanilan cam elektrolitler ise hem karmasik bir kimyasal yapiya ihtiyaç duyulmadigi için üretimi kolay hale getiriyor hem de pilin -20C’ye kadar sorunsuz çalismasini sagliyor.

Tabi bu çalisma, kati hal pilleriyle alakali olarak yapilan ilk çalisma degil. Bu benzer çalışmalar var.Daha önce MIT ve lityum pillerden cani fena halde yanan Samsung bu konuyla ilgili çesitli çalismalar yapmisti. Dahasi bahsettigimiz pil teknolojisinden çok daha yüksek kapasiteye sahip olan pillerle ilgili de çalismalar yapilmisti ancak bu projenin basinda John Bannister Goodenough gibi isi ticari boyuta dökmekte uzman bir isim olunca bu teknolojinin digerlerinden çok daha hizli bir sekilde hayatimiza girmesi bekleniyor.Umarız en kısa zamanda yeni teknolojiler hayatımıza girer

Hakkında admin

İlgİnİzİ Çekebİlİr

S77

Galaxy S7 Edge İlk Hatayı Verdi

Satışa Sunulması Beklenen ‘ Galaxy S7 EDGE ‘ İlk Sorununu Yaşattı. Galaxy S7 Edge’in kıvrımlı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir