Anasayfa / Eğitim / MESLEK LİSELERİNE KAYIP PUAN

MESLEK LİSELERİNE KAYIP PUAN

iki_liseden_biri_meslek_lisesi_olacak_h26649

Bu yıl üniversite sınavına (YGS-LYS) sınavına girecek meslek lisesi ( imam hatip, güzel sanatlar ve spor liseleri, öğretmen) toplam 900 bin öğrenci için ek puan uygulaması artık tarihe geçti meslek lisesi öğrenciler 15-20 puan  kaybetmiş durumdalar.

Mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrenciler daha önceki dönemlerde genel liselere göre daha avantajlılardı ama artık bu avantaj ortadan kalktı.

Mesleki ve teknik lisede okuyan öğrencilerin kendi alanlarında tercih yapmaları sonucunda  Orta Öğretim Başarı Puanlarına (OBP) 0.06 ek puan eklenirken artık bu ek puan eklenmeyecektir.

Aynı durum imam hatip lisesi öğrencileri Arap Dili ve Edebiyatı ile İlahiyat Fakültelerini tercih ettiklerinde de geçerli oluyordu.

DEĞİŞİKLİK KLAVUZDA YAYINLANDI

2016 ÖSYS KLAVUZUnda bu değişlik şu şekilde  geçmektedir “Ortaöğretim kurumlarının belirtilen okul türü ve alanlarında mezun olanlar karşılarında yer alan yükseköğretim lisans programlarına yerleştirilirken yerleştirme puanları OBP’nin 0.12 ile çarpılması ve YGS/LYS puanlarına eklenmesi suretiyle elde edilecek ayrıca yerleştirme puanlarına OBP’nin 0.06 ile çarpılmasıyla elde edilecek ek puanlar katılacak. Ek puan 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olayn veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacak. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için bu ek puanlar hesaplanmayacak.”

SINAVSIZ GEÇİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Bu yıl ek puan uygulaması kaldırılsa da mesleki ve teknik lise mezunları için sınavsız geçiş hakları hala devam etmektedir. Eğer mesleki ve teknik lise mezunları kendi alanlarının devamı için önlisans eğitim için sınavsız geçiş hakkına sahiptir.

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

before-and-after-shots-that-demonstrate-the-power-of-visual-effects-33

FİLMLERDE GÖRSEL EFEKTLER NASIL YAPILIYOR?

Görsel Efekt Nedir? Görsel efektler, filmlerde sıkça karşılaştığımız, patlayan arabalardan canavarlara, savaş sahnelerinden uzaylılara kadar ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir