Anasayfa / Bilim / Oculus Rift Sanal Gerçeklik Satışa Çıkıyor

Oculus Rift Sanal Gerçeklik Satışa Çıkıyor

Tüm dünyanın merakla beklediği an geldi.Oculus rift satışa çıkmaya hazırlanıyor.
Oculus Rift, sanal gerçeklik cihazının Türkçe karşılığıdır. Kısa adıyla Rift, Palmer Luckey önderliğindeki Oculus VR şirketi tarafından geliştirlmiş ve bilgisayar oyununun dehası John Carmack desteğiyle geliştirilerek bugünlere getirilmiştir.

Bu ay içerisinde satışa sunulacak olan bu cihazın geliştirici versiyonları şu an piyasadadır ve pek çok yazılım geliştiricisi ve teknoloji meraklısı Kickstarter kampanyasına vermiş oldukları destek sayesinde oculus rift i popüler hale getirmiştir.

Bu mükemmel cihazın yapımcısı Oculus VR şirketini 2014’ün Mart ayında Facebook 400 milyon dolar nakit, 23.1 milyon adedi hisse senedi olacak şekilde toplam 2 milyar dolar ödeme yaparak satın almıştır.Bu parayı facebook ödediğinde herkes şok olmuştur ama bir gerçek var ki bu cihaz 3 boyutlu yazıcıdan sonra dünyada devrim yapacak bir diğer önemli donanım olacaktır

Oculus Rift’in en önemli özelliklerinden birtanesi, daha önceden var olan VR (Sanal Gerçeklik) teknolojilerini bir adım öteye taşıyıp, ucuzlamış donanım fiyatları sayesinde bu teknolojileri son kullanıcının hizmetine sunabilecek olmasıdır. Daha önceden yaygın kullanım için düşünülemeyecek bu tür cihazlar, akıllı telefonlar ve benzeri cihazların oldukça yaygınlaşmasıyla doğru orantılı olarak düşen donanım fiyatları ile birlikte, son kullanıcılar için de erişilebilir olmuştur.

Peki nedir bu oculus Rift? iki adet 7inch’lik LCD displayin insan gözünün görüş açısını taklit eder bir biçimde kafaya takılabilir bir sistemde birleştirilmesinden meydana gelen bir cihazdır.Karmaşık gelebilir ilk etapta ama bu cihaz sizi oyunun içerisinde 3 boyutlu yaşama imkanı sunmaktadır. Cihazın ağırlığı şu anki donanım özelliklerine göre 370g (kontrol ünitesi hariç). Cihazda kulaklık veya hoparlör bulunmamaktadır, kullanıcılar kendi tercihleri kulaklık kullanmakta özgürdürler ama kulaklık daha gerçekçi bir hal almaktadır.

Oculus Rift ile çalışması için bir yazılımın özel olarak bu cihaza yapılandırılması gerekmektedir. Oculus firması, bunun için bir SDK geliştirmektedir. Gelecekte piyasaya sürülecek pek çok oyunun doğrudan Oculus Rift’e uyumlu şekilde piyasaya çıkması beklenmektedir.
Cihazın son kullanıcı sürümünün Oculus Rift 2.0 adıyla piyasaya 2016’nın ilk çeyreğinde sürülmesi beklenmektedir.Bu da şu anlama geliyor her an bir açıklama gelebilir ve bu cihaz satışa sunulabilir.

Hakkında admin

İlgİnİzİ Çekebİlİr

2019_2020_Bahar_Donemi_basvurulari

Yök Doktora Bursu Başvuruları Başladı

100/2000 YÖK Doktora Bursu 2019-2020 Bahar​ Dönemi Başvuruları Alınmaya Başlandı Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir