Anasayfa / İnternet / RSS, XML, Portallar / ‘RSS’ Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

‘RSS’ Ne Olduğunu Biliyor Musunuz?

RSS çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan haber vb. içeriğin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlayan yeni bir içerik besleme yöntemidir. RSS – Real Simple Syndication, RDF Site Summary veya Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) kelimelerinin baş harflerinden oluşan kısaltmadır. XML biçiminde olan RSS dosyaları ilk olarak NetScape firması tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. RSS dosyalarının kullanımı her geçen gün artarak yaygınlaşmaktadır.

RSS yöntemini destekleyen sistelerin hazırladıkları XML biçimli dosyalara bir çok programla erişmek mümkündür. XML okuyucusu olan bu programlar, web gezgini veya e-posta istemcisi olabileceği gibi sadece RSS içereriği izlemek için hazırlanan masaüstü programları da olabilir.

RSS ikonunu () gördüğünüz herhangi bir yerde, RSS verilerini RSS istemcinizi kullanarak alabilirsiniz.

Genel olarak, RSS verilerini, XML dosyaları olduğu için Internet Explorer içinden görebilirsiniz. Ancak sayfayı devamlı yenilemek ve RSS verilerini bu şekilde izlemek çok da verimli bir yöntem değildir. Bunun için pek çok insan, bazı RSS istemcileri kullanarak RSS verilerini takip eder. RSS veri “toplayıcıları”, RSS verilerini toplamanız ve takip etmeniz için uygun arabirim sunarlar.

İşletim sisteminize göre kullanabileceğiniz RSS programlarının listesine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Kaynak

 

Editör Yorumu :
Bu Uygulama Kullanıcılar İçin Kolay Ve Basit Bir Yöntem İçeren Bir Web Programlamadır.
Bazı Haber Sitelerinde Kullanmış Olduğu RSS, Gezginler Tarafından Tutulmuştur.Arama Yapmak Yerine Tüm Herşeyi Bir Arada Görmek İşinizi Hafifletir.

Hakkında Finddex.Com Editörü: Ali KARAGÖZ

“ Hiçbir Kalem, Kaderi Silip Baştan Yazmıyor…. “

İlgİnİzİ Çekebİlİr

google_arama

Google En Çok Aranan Ünlüleri Listeledi

Google’ın listesine göre Türkiye’de aranan ünlü isimler belli oldu.Ayrıca ünlü isimlerin dışında en çok izlenen dizilerde belli ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir