Anasayfa / E- Okul / Ters Yüz Sınıf Sistemine Yeni Bir Method Alp Learning

Ters Yüz Sınıf Sistemine Yeni Bir Method Alp Learning

Eğitimde her geçen gün yeni bir sistemle karşılaşıyoruz.
Son olarak Dünya’da uygulanmaya başlayan flipping learning eğitim sisteminden ve bunun Türkiye’de ilk uygulayıcılarından olan Bozok Üniversitesi Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon bölümü Öğr. Gör. Gökalp Çınarer’in görüşlerine yer vereceğiz. Teknolojilerin eğitime entegrasyonu noktasında ters yüz (flipped) öğrenme deneyimleri eğitimcilerin ve eğitim kurumlarının ilgisini fazlasıyla çekiyor.
Ayrıca ortaya atılan her yeni yöntem gibi ‘ters yüz öğrenme’ üzerinde de çok farklı görüş ve uygulamalar ortaya çıkmaya devam ediyor. Gökalp Çınarer’e  göre ters yüz öğrenme sistemi , eğitmenin ders öncesinde hazırlamış olduğu medya,video, görsel çalışma, özel çizimler, tasarımlar, sunular vs gibi çoklu medya ürünlerini internet üzerinden öğrencilerin erişimine sunması, öğrencilerin bu videoları ve çalışmaları eğitim öncesi incelemesi ve akabinde öğrencilerin edindikleri kavramsal bilgiyi fiziksel sınıf ortamında değerlendirip beyin fırtınası yaparak ders içeriğini beyninde oluşturması üzerine kurulu sistematik bir methoddur.
 Bunun avantajı şudur öğrencileri teknolojik imkanları eğitim alanında daha aktif kullanmayı öğreniyor Gökalp Çınarer bu alanda yapmış olduğu eğitim uygulamalarıyla öğrencinin cep telefonundan,tabletinden ve masaüsütü bilgisayarından bu sisteme entegrasyonunu sağlıyor.  Günümüz eğitim yöntemlerinde öğrenci merkezli bir öğretim yaygın değildir. Genellikle öğretmen merkezli ve tek taraflı bir eğitim sistemi derslerde uygulanmaktadır bu nedenle öğrenci ders sonunda sadece verilen ödevi yapmakta ders içersinde öğrendikleriyle yetinmek zorunda kalmaktadır.Oysa ki Öğr. Gör. Gökalp Çınarer eğitimde farkındalığı ve yaratıcılığı arttırmanın en kolay yolu öğrencinin kendi özgüvenini geliştirecek sistemlerin eğitimde uygulanmasıyla gerçekleşeceğini söylemektedir.Örneğin ters yüz eğtiim uygulamasıyla öğrenci evinde bir sonraki ders yapacağı uygulamayı inceleyip derse hazırlıklı gelmektedir.
Öğrenci verilen uygulamayı evde yapmakta, eksiklerini not almakta ve daha sonra sınıf ortamında eğitmen sadece bu konulara değinerek direk ihtiyaca yönelik çözümler sunmaktadır.Ters yüz öğrenme sistemi zamandan ve gereksiz detaydan dersi arındırmakta öğrencinin doğrudan merkeze alınmasını sağlamaktadır. Bu sistem şayet kümeler halinde öğrencilere uygulanır ve öğrencilerin kendi aralarından anlamadığı noktaları çözmeleri konusunda fırsatlar sunulursa daha verimli bir sistem haline gelecektir.
Böylece öğretmen kontrol noktasında olacaköğrenci gruplar halinde çalışacak ve ders sonunda tüm sorunlar tek bir merkeze iletilecektir. Öğr.Gör. Gökalp Çınarer’ in Star Flipping Learning (Alp learning ) dediği Yıldız Öğrenme Sistemi bu noktada devreye giriyor. Öğrenci gruplarının her biri yıldız topolisinde olduğu gibi bir ağ içerisinde birbirine bağlanıyor.
Her bir kümenin grup sorumlusu öğrencisi oluyor sorunları o öğrenci çözmeye çalışıyor çözülemeyen sorunlar diğer gruplardan gelen grup temsilcileriyle tekrar değerlendiriliyor ve son olarak eğitmen tüm sorunları dinliyor ve çözülemeyen ana sorunları çözerek anlaşılmayan kısımları öğrencilere tekrar anlatıyor.Ters yüz sınıf sistemi (flipped classroom) bu sistemle daha da güçleniyor.

alplearning

Sonuç

Öğrencilerine verebileceği en fazla bilgiyi vermek isteyen her idealist öğretmen Flipped Classroom metodunu sınıfında kullanabilir. Geleneksel metotların işe yaramadığı her an yeni eğitim teknolojileri yardımınıza koşacaktır.Bu yöntemi Alp learning methoduyla daha etkili kullanın.
Hadi siz de sınıfınızı baş aşağı çevirin. Öğrencilerinizin dersinize olan ilgisinin nasıl artacağını tahmin bile edemezsiniz!

Hakkında admin

İlgİnİzİ Çekebİlİr

2019_2020_Bahar_Donemi_basvurulari

Yök Doktora Bursu Başvuruları Başladı

100/2000 YÖK Doktora Bursu 2019-2020 Bahar​ Dönemi Başvuruları Alınmaya Başlandı Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir