Anasayfa / Sağlık / Türk Bilim Adamları Yapay Kan Üretimi Yaptı!

Türk Bilim Adamları Yapay Kan Üretimi Yaptı!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Genel Biyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Adnan Ayhancı nın yaptığı açıklamada kan bağışlarına destek olmak amacıyla yapay kan ürettiklerini söyledi. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumuna sunulan “Multidisipliner Araştırma Projesi” önerisi kapsamında tamamen yerli hemoglobin bazlı yapay kan üretiminde ön çalışmaların başarıyla tamamlandığını söyledi. Ayhancı yaptığı açıklamada proje ile kana duyulan ihtiyacın giderileceğini bildirdi.

kan

Ayhancı, açıklamasına şöyle devam etti;

“Bu yapay kan, hayat kurtaracak bir sıvı. Kan bankalarında kan alındıktan sonra bir aydan fazla saklanamaz, hemen bozulur. Oysa yapay kanı ürettikten sonra bir sene saklayabiliyoruz. Özellikle son zamanlardaki AIDS hastalığını ve diğer birtakım kan yoluyla bulaşan hastalıkları düşünürsek yapay kanla bunların önüne geçmiş olacağız. Son olarak istediğimiz kadar yapay kanı hızlı ve daha ucuz üretebileceğiz.”

Bu arada yapay kanın tüm kan grupları ile uyumlu olduğu belirtildi.

Hakkında Muhammed

Gereksiz konuşmayı sevmeyen, Sağ gösterip Sol vuran zat-ı muhterem.

İlgİnİzİ Çekebİlİr

saglik

SAĞLIK BAKANLIĞI BÖBREK HASTALIKLARI KONUSUNDA UYARDI!

Sağlık bakanlığı uyardı!sağlıklı yaşamın sırları? Ülkemizde Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) dünyada ve ülkemizde salgın halini ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir