Anasayfa / Politika / Türkiye & İsrail Barışıyor

Türkiye & İsrail Barışıyor

İki Ülkenin Barıştığını İddia Eden Bir Makale Yayınlandı

1

NEW YORK (ANKA) – Türkiye ile İsrail’in ilişkileri normalleştirmeye yönelik görüşmeler yapmasının dünyadaki yankıları sürüyor. Newsweek’in “İsrail ve Türkiye öpüşüp barışmak üzere mi?” başlığı ile yayınladığı makalade iki ülke arasındaki yakınlaşma çabaları için ABD’nin üst düzey diplomasinden daha çok yardıma ihtiyacının olduğu belirtiliyor.

Newsweek, Türkiye-İsrail yakınlaşmasına ilişkin ABD’nin önde gelen düşünce kuruşlarından Brookings Enstitütüsü’nden kıdemli Ortadoğu uzmanı Dan Arbell imzalı bir makaleyi yayınladı. “Türkiye ve İsrail’de özellikle enerji güvenliğ ve iç poliktikada son dönemde yaşanan gelişmeler, iki ülke arasında uzun süredir beklenen yakınlaşmaya zemin hazırlamaya yardımcı olmuş olabilir” sözleriyle girildiği makalede, Türkiye ile Rusya arasında patlak veren uçak krizinin Türkiye’nin dış politikasında daha geniş bir etkisi olduğunu, bu kavganın en kritik unsurunu da enerji güvenliğinin oluşturduğu belirtiliyor.

Enerji güvenliğinin yanı sıra Suriye ihtilfatına da dikkat çekilirken, “Suriye krizi, Türkiye’nin İsrail’in desteğini arayabileceği diğer bir konu, zira özellikle Türkiye’nin açısından İsrail istihbaratının desteği de çok önemli olabilir” iddiasının da dile getirildiği makalede “Siyasi açıdan da zamanlama uygun olabilir” deniliyor. Ayrıca Türkiye’de seçimlerin yapıldığı ve iktidar partisinin “yakın gelecekte iç siyasette ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunmadığı” kaydediliyor.

 

Haberin Devamı İçin Tıklayınız

Hakkında Finddex.Com Editörü: Ali KARAGÖZ

“ Hiçbir Kalem, Kaderi Silip Baştan Yazmıyor…. “

İlgİnİzİ Çekebİlİr

15temmuz

15 Temmuz Marşı ve Sözleri

15 temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen kalkışmanın ardından internette 15 temmuza dair özlü sözler ve görüşlerde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir