Anasayfa / İnternet / DSL ve Servis Sağlayıcılar / Türkiye’de İnternet Faturası Neden Cep Yakıyor?

Türkiye’de İnternet Faturası Neden Cep Yakıyor?

Yılın başında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptığı açıklamada ülkemizdeki internet fiyatlarının ucuzlayacağını söylemişti ama bir söz olarak kaldı!

internet-nedir-620x465

Kristal çağında yaşadığımızdan olsa gerek internet artık yemek, içmek, nefes almak gibi temel ihtiyaçlarımız arasında. Peki müzik dinleme, oyun oynama, film izleme gibi birçok sosyal aktiviteyi artık internet üzerinden yapıyorken ve interneti bu kadar sık kullanıyorken ülkemizde neden faturalar cep yakıyor?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın bu yılın başında yaptığı açıklamada, Türk Telekom’un fiyat belirleme konusunda BTK’nın ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun yetkisi olduğu, Türk Telekom’un da fiyatları kendilerinin belirlediği kriterler içerisinde belirleyeceği söylenmişti. Aradan geçen zaman içerisinde herhangi bir değişiklik olmadı ve fiyatlar standart çizgisini korumaya devam etti.

Yapılan açıklamada, 2016 yılında internetin ucuzlayıp ucuzlamayacağını bugünlerde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun sabit fiyatlar hakkında vermesi gereken karar belirleyecek. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak,

Türkiye’de 22 milyondan fazla ev ve işyeri var, bunların sadece dokuz milyonu sabit internet kullanıyor. Geriye kalan on üç milyon ev ve iş yerinde sabit internet yok. Ülke olarak hedefimiz tüm ev ve işyerlerinde sabit internetin kullanılması olmalı, bunun gerçekleşmesi için de öncelikle iki yıldır değişmeyen toptan internet fiyatları düşürülmeli, internet servis sağlayıcı işletmeciler de bu indirimleri vatandaşa yansıtmalıdırlar. Bu noktada BTK’nın olumlu yaklaşım göstereceğini düşünüyor ve Türk halkının daha ucuz interneti hak ettiğine inanıyoruz

dedi.

Sonuç olarak internetin hala bu kadar pahalı olmasının sebebinin, BTK’nın geçtiğimiz yıl içerisinde konunun üzerinde pek fazla durmaması olarak açıklanabilir. TELKODER dahil birçok platformdan gelen yoğun eleştiriler, 2016 yılı içerisinde sabit internet fiyatlarının biraz daha düşmesini sağlayacak gibi görünüyor. Bekleyip göreceğiz.

Hakkında Muhammed

Gereksiz konuşmayı sevmeyen, Sağ gösterip Sol vuran zat-ı muhterem.

İlgİnİzİ Çekebİlİr

Untitled-2

DSL Nedir? DSL Türleri

DSL nedir? DSL’in açılımı“Digital Subscriber Line” dır. Türkçe karşılığı ise “Dijital Abone Hattı” dır. ADSL’in ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir