Anasayfa / Teknoloji / YENİ RADYASTON DEDEKTÖRÜ ÜRETİLDİ

YENİ RADYASTON DEDEKTÖRÜ ÜRETİLDİ

Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü

Asıl adı Nürdam olan Milli Nükleer Radyasyon Dedektörü askeri ve sivil amaçlı dedektör ihtiyacının karşılanması sonucunda üretilmiştir.  Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından üretilen Nürdam(Nükleer Radyasyon Dedektörleri ve Uygulama Merkezi) ve 15 yıl çalışma sonucunda çıkan ürün savunma, sağlık, kurumsal ve özel sektörde kullanılabilen bir üründür.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi rektörü Prof. Dr Hayri Coşkun bu konu hakkında düşüncelerini belirterek: “Bu bizim için büyük bir mutluluk. Bu, büyük bir emek ve gayretin sonucu. Üniversitelerin temelde yerine getirmeleri gereken fonksiyon da bu. Bilim ve teknoloji üretmek ve bunu devletin ve milletin kullanımına sunmak.” diye söyledi.

Nüdam müdürü Prof Dr Ercan Yılmaz “Bu sensörler, tıpta, medikal alanda, kanser tedavisinde belirli dozların hastaya verilmesinde, radyasyon dozimetresi olarak kişilerin güvenliği için nükleer santrallerin radyasyon sızıntısını önlemede ilk uyarı sistemi olarak, Milli Savunma Bakanlığının ihtiyaçları doğrultusunda kıta güvenliği, sınır güvenliğinde ve nükleer kaçakçılığın önlenmesinde kullanıma sunulacak.” bu sözleri söyleyerek nasıl bir çalışma gerçekleştiklerini dile getirdi.

Hakkında Sevilay Gülcan

Takvim düzeni herkes için aynı dönse de zaman herkes içinde başka türlü ilerler...

İlgİnİzİ Çekebİlİr

sozlesmeli-ogretmenligin-detaylari-belli-oldu

Eğitimde Yeni Yöntem Ters Yüz Öğrenme

Eğitimde yeni yöntem Ters Yüz Sistem TYS Eğitimde oluşturmacılık yaklaşımına dayanan TYS yaklaşık on beş ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir